Budynki, które są szczelnie docieplone i zamknięte oraz mają słabą wentylację mogą doprowadzić do utrzymywania się w powietrzu zanieczyszczeń. W dłuższym okresie czasu zła jakość powietrza wewnętrznego może zaszkodzić zdrowiu jego mieszkańców i osób w nich przebywających. Ekstremalne zmęczenie, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, pieczenie oczu lub inne niewyjaśnione dolegliwości pojawiające się, gdy przebywa się w konkretnym budynku mogą świadczyć o występowaniu syndromu chorego budynku (SBS).
Mierniki zanieczyszczeń powietrza
O zjawisku, z języka angielskiego nazywanym Sick Building Syndrome, mówi się już od lat siedemdziesiatych ubiegłego wieku. Zauważono, że ludzie zatrudnieni w biurowcach uskarżają się na podobne schorzenia. Objawy tego typu ustępowały jednak, gdy pracownicy mięli urlop lub po prostu nie pojawiali się w biurze przez kilka dni. Problem został uznany za znaczący i zagrażający życiu ludzi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na początku lat osiemdziesiątych. Jednym ze źródeł zanieczyszczeń są bakterie, wirusy i pleśnie unoszące się w powietrzu. Można te zanieczyszczenia biologiczne zbadać wykorzystując próbnik powietrza. Jest wygodny i stosunkowo niewielki przyrząd, dzięki któremu regularnie można określać stopień i ilość materiału biologicznego wokół nas. Wygląda to tak, że mikroorganizmy zbierane są na specjalnej kratownicy, najczęściej ze stali nierdzewnej. Przy pomocy metody uderzeniowej bakterie i wirusy zbierane są na umieszczonej wewnątrz płytce Petriego. Pobrany materiał jest późnej hodowany i zliczany według rodzaju. Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia badające mikrobiologiczną jakość powietrza. Do wyboru są na przykład lekkie i łatwe w transporcie systemy, które można zabrać w dowolne miejsce, które chcemy zbadać. Warto wiedzieć jaki uzyskamy współczynnik pobierania mikroorganizmów. Te zbliżone do prawie 100 procent zapewnią bardzo wysoką wydajność także wtedy, gdy pobierane są cząstko o naprawdę niewielkich wymiarach.
Drobnoustroje, pleśnie, drożdże i grzyby rozwijają na materiałach budowlanych, meblach oraz w klimatyzacjach. Mikroorganizmy same mogą unosić się w powietrzu lub wytwarzać przetrwalniki, przez które się rozmnażają. Przetrwalniki przemieszczają się wraz ze strumieniem powietrza. W sprzyjających warunkach swobodnie wzrastają i niekiedy mogą również wytwarzać niebezpieczne dla zdrowia mytotoksyny. Są to jedne z najsilniejszych naturalnych trucizn. Dlatego bardzo ważne jest zbadanie jakości powietrza w budynkach.