Bezpieczny plac zabaw – czyli jaki?

 

Jako rodzice, doskonale wiemy, jak bardzo ważny jest temat bezpieczeństwa naszego dziecka. Zwłaszcza w takich miejscach jak na przykład plac zabaw. Jak wiadomo zabawa jest jedną z podstawowych czynności przy jakiej dzieci się rozwijają, zatem bardzo ważną sprawą jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Takich, które będą nam i naszym dzieciom zapewniały bezpieczeństwo i będą miejscem twórczym do zabawy.

Wymarzone place zabaw dla naszych pociech

bezpieczne place zabaw z atestemWarto zaznaczyć, że bezpieczne place zabaw z atestem, są niemalże już wszędzie. Rzadko zdarza się, aby place, nie były specjalnie nawet diagnozowane czy projektowane w taki sposób, aby były po prostu bezpieczne. Na szczęście jest coraz więcej takich miejsc i nie musimy się niczego obawiać. Jakie powinien mieć cechy taki plac zabaw? Przede wszystkim zacznijmy od zabezpieczeń. Nasze maluchy powinny mieć zapewnione odpowiednią ilość osłonek, barierek, uchwytów. Według europejskich wytycznych w obrębie urządzeń, powinny znajdować się strefy ochronne. I na przykład, w przypadku karuzeli jest to promień mniej więcej 2 metrów od danej krawędzi urządzenia. Z kolei dla huśtawki to mniej więcej półtora metra. Oczywiście biorąc pod uwagę, miejsce od największego wychylenia podczas zabawy danego dziecka. W tejże strefie bardzo ważną rzeczą jest również to, aby nie znajdowały się w pobliżu żadne potencjalne zagrożenia, przeszkody. Unikniemy w ten sposób potencjalnych, możliwych uderzeń, kontuzji. Kolejną bardzo ważną kwestią, jest odpowiednia amortyzacja. Jak ją zapewnić? Poprzez użycie specjalnej nawierzchni. Pamiętajmy, to jedna z najważniejszych rzeczy. Plac zabaw, to miejsce gdzie niemalże zawsze występują upadki. Ponadto w strefie ochronnej nie mogą znajdować się, żadne przeszkody, przez które nasze dziecko mogłoby się uderzyć. Jak można zabezpieczyć podłoże? Są rożne techniki. Służą w tym celu piasek, kora, wióry. Świetnie sprawdzi się, także sztuczna trawa. Obecnie producenci używają specjalistycznych mat gumowych, które stanowią świetną ochronę. Krótko pisząc – im większa odległość, tym musi być lepsza grubość, danego tworzywa. Place zabaw są kolorowe, bezpieczne i stawiające na rozwój naszego dziecka.

Na szczęście dużo zmieniło się od czasów smutnych placów zabaw, a do tego jeszcze często zagrażających naszym pociechom. Zabawa to świetny sposób na rozwój wszelkich umiejętność. Ponadto coraz więcej placów zabaw są wyposażone w „systemy edukacyjne”, w postaci kolorowych klocków, liczydeł. To idealny sposób na zabawę i naukę jednocześnie. Wybierajmy takie miejsca, które zapewnią nam to.