Bloczek na fundament

Jednym z ważniejszych elementów całego budynku jest jego fundament. Bez odpowiedniej podstawy w postaci fundamentu, żaden budynek nie jest w stanie się utrzymać. Istnieje kilka rodzajów fundamentów, nie da się określić, który z nich jest najlepszy, ponieważ rodzaj fundamentu dobiera się bezpośrednio do rodzaju budynku oraz do gruntu na jakim ma stanąć ten budynek. W prawie budowlanym wyszczególnione są parametry odnoszące się do tego jaki rodzaj fundamentu ma być zastosowany w konkretnym przypadku.

Bloczek fundamentowy z betonu

bloczki fundamentowe z LublinaJak już wcześniej wspomniałem, nie da się określić który rodzaj fundamentu jest najlepszy, ponieważ każdy z rodzajów sprawdza się w różnych warunkach. Obecnie najpopularniejszym rodzajem fundamentów dla budownictwa jednorodzinnego na zwartym gruncie są bloczki fundamentowe. Wykonanie fundamentów z takich bloczków trwa nawet o połowę krócej, ponieważ oszczędzamy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na wykonanie szalunków. Na szczególną uwagę zasługują bloczki fundamentowe z Lublina, ponieważ charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością. Dzięki użyciu specjalnej mieszanki betonu, bloczki są w stanie przenosić bardzo dużo obciążenie, bez powstawania w nich żadnych uszkodzeń w postacią pęknięć. Bloczki fundamentowe dzielą się ze względu na swój rozmiar. W budownictwie jednorodzinnym, gdzie waga całego budynku jest dużo mniejsza w porównaniu do tego ile ważą budynki przemysłowe, najczęściej używa się bloczków o długości trzydziestu ośmiu centymetrów, wysokości dwudziestu czterech, a szerokości dwunastu. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj bloczków fundamentowych. Wytrzymałość tych konkretnie bloczków o przeznaczeniu na fundament jest na poziomie dwudziestu mPa. Jest to wystarczająca zdolność przenoszenia ciężaru, do wybudowania na takich bloczkach dwupiętrowego budynku o powierzchni nawet stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Bloczki układa się tak samo jak pustaki z których budujemy ściany, aby wykonać wytrzymały fundament z bloczków, musimy użyć odpowiedniej substancji wiążącej bloczki ze sobą.

Koszt zakupu jednego bloczku na fundament, to zaledwie kilka złotych. Na wybudowanie fundamentu dla budynku o średniej wielkości potrzeba nam od tysiąca do dwóch tysięcy bloczków fundamentowych. Jak widzimy wykonanie takiego fundamentu jest nie tylko dużo szybsze, ale też dość tanie. Właśnie z tych dwóch powodów popularność bloczków fundamentowych stale rośnie. Bloczki zamawiamy w ten sam sposób jak pustaki, wystarczy zadzwonić do odpowiedniej firmy i poczekać aż zostaną nam dowiezione na miejsce budowy.