Bolesne początki karmienia piersią

Kobiece ciało jest tak złożone, aby mogła ona rodzić i karmić swoje potomstwo. Natura obdarzyła płeć piękną w instynkt macierzyński, który intuicyjnie podpowiada co należy robić, aby zaspokoić potrzeby maluszka. Kobiety, które pragną mieć dzieci, czują się matkami już od momentu zrobienie testu ciążowego i od tej chwili ten fakt determinuje ich wszystkie działania. Przygotowują się każdego dnia do wymagającej, ale też najpiękniejszej roli w swoim życiu. Kobiece piersi dostosowują się do karmienia, a biodra do wydania na świat potomstwa. 

Jak karmić piersią aby uniknąć bólu? 

ból karmienie piersiąOd chwili porodu całe życie wywraca do góry nogami i na nowo wartościuje, podporządkowuje pod potrzeby nowo narodzonego członka rodziny. Jeszcze w szpitalu położne pomogą nam w karmieniu, kąpaniu i przewijaniu, ale w domu same musimy sobie ze wszystkim poradzić. Pierwsze chwilę z dzieckiem są przepełnione szczęściem i miłością, ale też mieszają się z obawami i strachem przed tym co nowe. Młodym matkom karmienie piersią przysparza sporo kłopotów na początku, bo nie umieją one właściwie przystawić maluszka do piersi i tym samym dodają sobie wiele niepotrzebnego stresu, którego można uniknąć. Jeżeli występuje ból karmienie piersią nie daje przyjemności i może powodować pękanie skóry na brodawkach, albo nawet ich krwawienie. Są to sytuacje, z którymi boryka się zdecydowana większość kobiet.. W takiej sytuacji mogą one liczyć na pomoc doświadczonej położnej, albo doradcy laktacyjnego, który ma dyżury w szpitalach położniczych. W trakcie karmienia piersią mogą wystąpić zastoje w produkcji mleka, lub jego nadprodukcja skutkująca bardzo twardymi i bolącymi piersiami. W przypadku spadku produkcji mleka, jedynym sposobem jest częste przystawianie dziecka do piersi, aby pobudzić jego produkcję, natomiast kiedy piersi bolą, a pokarm jest wytwarzany w bardzo dużej ilości, to mogą pomóc okłady z surowej kapusty. Organizm kobiety musi się dostosować do potrzeb noworodka i potrzebuje na to trochę czasu zanim produkcja pokarmu będzie w pełni wyregulowana. Zazwyczaj wszystko się normuje w ciągu paru pierwszych tygodni. 

W pierwszych miesiącach życia nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż kobiece mleko, ponieważ zawiera ono wszystkie niezbędne składniki, które potrzebuję rosnący bobas. Po początkowych bólach w trakcie karmienia, nastąpi wielka przyjemność jaką daje ta intymna chwila dla matki i dziecka. Pediatrzy zalecają, aby karmić niemowlę przynajmniej do ukończenia przez nie sześciu miesięcy, a potem można zacząć powoli wprowadzać inne, stałe pokarmy w postaci przecierów, kaszek i musów owocowych.