Co warto wiedzieć o podatkach?

Doradca podatkowy wraz z głównym księgowym to team nieodzowny w każdym przedsiębiorstwie. W dobie czasów, gdy podatki i podejście do nich znacznie ewoluowało warto przyjrzeć się temu stwierdzeniu bliżej. Współcześnie występuje trend organów podatkowych ku większej transparentności i współpracy z przedsiębiorcami oraz z drugiej strony zapewnienia dużej szczelności podatkowej. Pamiętajmy również, iż opłaty karno – skarbowe do niskich nie należą, więc warto zapobiegać niż leczyć podatkowe skutki.

Doradca podatkowy równa się większe bezpieczeństwo?

doradca podatkowy - wrocławTematyka podatkowa jest niezmiernie obszerna i skomplikowana, dla laika w tych tematach może być wręcz niemożliwa do właściwej interpretacji, co ustawodawca miał na myśli. Warto wówczas sięgnąć po pomoc i merytorycznie profesjonalne konsultacje. Wpisz w internetowej wyszukiwarce: doradca podatkowy – wrocław, Warszawa czy każde inne miasto będące siedzibą Twojej firmy. I już w ten sposób możesz wstępnie zorientować się co i kto oferuje w tym zakresie. Najczęstsze podatkowe obszary to oczywiście: VAT, CIT, PIT, akcyza, cło. Ale nie tylko one przysparzają interpretacyjnych problemów. Nie zapomnijmy także o podatkach i opłatach lokalnych jak na przykład: podatek od nieruchomości, od środków transportowych. Kancelarie podatkowe nierzadko oferują również usługi w zakresie doradztwa w procesach inwestycyjnych, wykorzystania chociażby ulgi na B+R (badania&rozwój) czy w obszarze automatyzacji procesów regulacji zobowiązań podatkowych. M nawet podpowiedzieć czy dostarczyć cenne narzędzia informatyczne usprawniające procesy podatkowe, chociażby generację i wysyłkę Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). A jest to obligatoryjny, comiesięczny proces. Doradca podatkowy to też opcja szkoleń dla pracowników, co może zaowocować na przyszłość poprzez wykorzystanie czasu szkoleń na zapytania, analizę przypadków czy interpretacji organów. Nie bójmy się też audytów podatkowych, ta usługą to nie kontrola mająca na celu naliczenie nam kar. Jej celowość jest odmienna. Ma przynieść informację o największych ryzykach występujących w firmie i zaproponować stosowne rozwiązania, wskazać ewentualne błędy i możliwość ich naprostowania.

Czasem warto scedować część swoich obowiązków i problemów firmowych na profesjonalistę w swojej dziedzinie, chociażby tej podatkowej. W się to oczywiście z dodatkowymi kosztami usług prawnych w zakresie doradztwa ale długofalowo może przynieść cenne korzyści naszego przedsiębiorstwa lub uchronić nas przed kontrolami .