Czapki produkowane w kraju

Od czapki rogatywki, która kojarzona jest z okresem konfederacji barskiej, aż po ergonomiczne lekkie czapki z daszkiem służące sportowcom –  nakrycia głowy cieszą się wśród Polaków niesłabnącą popularnością. Warto dowiedzieć się komu pasuje jaka czapka, by oszczędzić sobie rozważań na zakupach w galerii handlowej…

Jakie czapki noszone są w Polsce?

producent czapek polskiWiele firm odzieżowych stawia obecnie czapki jako odrębną linię każdej swojej kolekcji. Damskie i męskie nakrycia głowy cieszą się popularnością od wielu epok. Dawniej noszono kaszkiety i kapelusze, a ponadto czapki jeździeckie oraz te z lisich ogonów, które królowały w czasach polskiej szlachty i kojarzone były z luksusem. Dziś zdecydowanie odstępuje się od stosowania produktów zwierzęcych w krawiectwie. Panuje powszechnie opinia, że jest to wyjątkowe okrucieństwo wobec zwierząt, więc na salony już dawno wkroczyły materiały syntetyczne, choć wełna wciąż króluje w zimowych kolekcjach z ciepłymi akcesoriami. Każdy producent czapek polski element designu włącza w kolekcje od dawna – wielu z nich stawia nawet na projektowanie czapek historycznych czy patriotycznych. Większość Polaków ze względu na klimat stawia przy zakupach na czapki ciepłe – najczęściej wełniane, gdyż najlepiej chronią głowę przed mrozem, a latem – na oddychające czapki z daszkiem, które świetnie sprawdzą się na przykład latem na plaży. Te bowiem najlepiej oddają ducha polskiej modowej historii, która jest bardzo bogata i ciekawa. Dziś na modowej arenie tradycyjnych nakryć głowy w Polsce królują czapki z naturalnych włókien – szyte ręcznie. Bardzo dużą popularnością cieszą się też te, które wyszywane mają ludowe motywy, np. regionalne wzory. Kupić je można na jarmarkach, straganach regionalnych lub w sklepach pamiątkarskich. Taki element na pewno wyróżni nas w tłumie, a dla odwiedzających Polskę zagranicznych turystów na pewno będzie doskonałą pamiątką, która uwieczni wspomnienia w sposób wizualny.

Zanim kupimy czapkę od jakiegokolwiek producenta, warto zwrócić uwagę na jej skład. Trwałe i dobre gatunkowo tkaniny to gwarancja komfortu użytkowania. Wśród nich prym wciąż wiedzie wełna, natomiast dzięki domieszce akrylu może zyskać na elastyczności i być przyjemniejsza dla skóry. Ładna czapka, zwłaszcza z ludowym motywem ubogaci naszą codzienną stylizację. Ważną sprawą przy wyborze czapki idealnej jest to, czy pasuje kształtu naszej głowy i twarzy – dobrze dobrana zamaskuje ich mankamenty, poprawi optycznie rysy, a dzięki temu zyskamy elegancki wygląd.