Czy pasy napędowe są wytrzymałe?

Napędy pasowe należą do bardzo często wykorzystywanych rodzajów napędów, szczególnie w przemyśle tekstylnym. Zaletą maszyn z tego typu napędem jest wysoka wydajność oraz niską awaryjność, nawet w czasie intensywnego wykorzystywania. Najważniejszą częścią tego typu napędu są specjalne pasy, które są głównym przekaźnikiem energii w obrębie napędu.

Do czego służą napędowe pasy płaskie?

wytrzymałe pasy napędowe płaskieW maszynach przemysłowych i produkcyjnych używa się głównie jednego z kilku rodzajów napędów. Warto tutaj wymienić napęd hydrauliczny, a także napęd pasowy. Ten ostatni jest bardzo często wykorzystywany w maszynach, które są używane podczas produkcji tekstyliów, a także w maszynach włókienniczych. Najważniejszą częścią napędu pasowego są wytrzymałe pasy napędowe płaskie, których głównym zadaniem jest przenoszenie energii w obrębie całego napędu i wprawienie danej maszyny w ruch. Taki pas może się różnic od innych różnymi parametrami, ale w szczególności grubością, szerokością oraz rodzajem materiału z którego go wykonano. Co jasne, pas napędowy powinien być również ściśle dostosowany do danej maszyny produkcyjnej oraz sposobu jej wykorzystywania. Warto również wspomnieć, ze odmiana pasów napędowych, w formie taśm przenośnikowych, jest stosowana również w transporterach bliskiego zasięgu. Czym musza się cechować pasy napędowe, aby mogły działać skutecznie przez długi czas? Zdecydowanie ich najważniejszym parametrem jest wytrzymałość oraz odporność na przetarcia. Wynika to z faktu, że intensywnie pracujący napęd pasowy jest narażony na silne naprężenia, które mogą doprowadzić do przetarcia a nawet pęknięcia słabego jakościowo pasa napędowego. Dlatego też należy wybierać jedynie te pasy napędowe, które są wykonane z najwytrzymalszych surowców, takich jak bawełna, poliester, a nawet guma NBR. Takie materiały są nie tylko wytrzymałem, ale także zapewniają dobry poślizg podczas pracy pasów napędowych, co przekłada się na sprawność działania całej maszyny z układem pasowym. Oczywiście, pasy napędowe wykonane z takich materiałów są bardziej odporne na wszelkiego typu uszkodzenia. Oprócz samej jakości pasów napędowym, bardzo ważne jest ich prawidłowe zamontowanie na napędzie danej maszyny, szczególnie, gdy wymieniamy zużyty pas napędowy na nowy.

Napędy pasowe są obecnie niezwykle popularne, wykorzystuje się je w różnego typu maszynach produkcyjnych. Napęd ten, oparty o pas napędowy, cechuje się bardzo dużą wydajnością oraz stosunkowo niska awaryjnością. Bardzo ważna jest jednak właściwa konserwacja wszystkich elementów, które wchodzą w skład napędu maszyny z napędem tego typu.