Czy warto wykonać test na boreliozę?

 

Borelioza to podstępna choroba, która kojarzona jest głównie z kleszczami. Dużo mówi się właśnie o boreliozie, jako o jedynej chorobie, która przenoszona jest przez kleszcze. Jednak warto zaznaczyć, że nie jest jedyna, a choroby mogą być różne. Jednak mimo to boreliozy boimy się najbardziej. Jest to zrozumiałe, ponieważ choroba ta jest naprawdę groźna i czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ją mamy.

Test na boreliozę

western blot boreliozaNa rynku dostępne są różne rodzaje testów na boreliozę. Niektórzy decydują się na ich wykonanie dla świętego spokoju. Okazuje się jednak, że robienie tego typu testów nie zawsze ma sens, ponieważ i tak musimy odczekać zanim je wykonamy. W tym czasie infekcja może się już znacząco rozwinąć. W związku z tym wielu lekarzy mówi o tym, że wystarczy jedynie obserwować miejsce, w którym bytował kleszcz i w przypadku wystąpienia rumienia jak najszybciej udać się do lekarza, który podejmie konkretne kroki. W większości przypadków obserwacja miejsca, w które ukąsił nas kleszcz okazuje się wystarczająca. Jeśli jednak zależy nam na wykonaniu testu, wystarczy wyszukać hasło Western Blot borelioza, dzięki czemu zobaczymy, jakie ceny ma to badanie w konkretnych placówkach. Test ten wykonuje się jedynie u pacjentów, u których podejrzewana jest borelioza. W związku z tym należy się poważnie zastanowić, czy istnieje u nas ryzyko wystąpienia tej choroby. Czasami naprawdę nie opłaca się wyrzucać pieniędzy w błoto. Wielu lekarzy nie uznaje tej metody jako wiarygodnej, a więc jej wykonywanie w takich sytuacjach nie ma najmniejszego sensu. Poza tym większość z nich pozytywnego wyniku nie uznaje jako przesłanki do rozpoczęcia leczenia. Wielu lekarzy uważa, że leczenie powinno się wdrożyć dopiero, gdy będzie pewność, że konkretny pacjent rzeczywiście jest chory. Cena badania Western Blot jest uzależniona od miejsca, w którym je wykonujemy. Zazwyczaj zapłacimy za nie około 150-300 złotych. Warto jest poszukać placówki, w której zapłacimy najniższą możliwą cenę. Dzięki temu mamy okazję zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Badanie Western Blot to dość często wykonywane badanie, które powie nam, czy pacjent rzeczywiście został zakażony przez kleszcza. Okazuje się jednak, że w momencie, gdy zaobserwujemy w miejscu ukąszenia rumień, mamy już absolutną pewność, że konieczne będzie rozpoczęcie leczenia. Wtedy naprawdę nie opłaca się wykonywać kolejnego badania, które kosztuje dość sporo. Warto jest zatem wybrać się od razu do lekarza, w momencie gdy według nas istnieje ryzyko zarażenia.