Nowoczesne gospodarstwa rolne funkcjonują zupełnie inaczej niż te, które pamiętają np. nasi rodzice. Ogromny rozwój technologiczny, coraz więcej maszyn i sprzętu rolniczego i ich powszechna dostępność przyczyniają się do tego, że praca w gospodarstwie wymaga zaangażowania mniejszej liczby osób. Praca przy hodowli zwierząt czy uprawie roli, bez nowoczesnego sprzętu, to nie tylko konieczność zaangażowania większej liczby osób i większy wysiłek fizyczny, ale także większe problemy, gdy chcemy wyjechać choćby na cały jeden dzień – a praca sama się nie wykona.
Wóz paszowy ułatwieniem w hodowli bydła
Jednym ze sporych ułatwień, w które warto zainwestować, są z pewnością wozy paszowe. Dzięki nim hodowla bydła, zarówno mlecznego, jak i opasów, jest o wiele łatwiejsza i wymaga mniejszego nakładu pracy z naszej strony. O co chodzi z wozami paszowymi? Jak wskazuje nazwa, związane są one z przygotowywaniem paszy dla zwierząt. W wozie miesza się różne rodzaje jedzenia, np. sianokiszonki, słomę, kiszonkę z kukurydzy, dodatki witaminowe czy melasę. Wszystko zostaje równomiernie pocięte i wymieszane, a w takiej formie pasza jest o wiele chętniej pobierana przez zwierzęta, które nie mają już możliwości wybierania co lepszych kąsków i jedzą wszystko, nawet jeśli któraś z pasz jest nieco gorszej jakości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na bieżąco kontrolować ilość pobieranej przez zwierzęta paszy i mamy pewność, że zjadają odpowiednią jej porcję. Wozy paszowe pozwalają na przygotowanie paszy dla zwierząt na cały dzień, więc nie trzeba ich doglądać co kilka godzin i pilnować dawek, jakie powinny one zjeść. Można nawet przygotować cały wóz paszowy, rozdać tę paszę (tak zwany TMR) rano, przygotować kolejną porcję i spokojnie gdzieś wyjechac na dzień lub dwa, jeśli tylko w gospodarstwie zostanie ktoś, kto może tak przygotowaną paszę rozdać zwierzętom o odpowiedniej porze. Jednak jedną z najważniejszych zalet TMR przygotowanego w wozie paszowym nie jest wygoda rolnika, ale to, jak wpływa to na zwierzęta. Okazuje się, że bydło karmione TMR rośnie o wiele lepiej, ma większą wydajność mleczną, a w przypadku opasów szybciej i stabilniej przybiera na masie.
Jest to więc niewątpliwie jedna z opcji wartych rozważenia, kiedy decydujemy się na unowocześnienie naszego gospodarstwa rolnego. Warto wiedzieć, że modernizacja gospodarstwa często jest dofinansowywana, więc zakup wozu będzie znacznie ułatwiony. Nie musimy więc odkładać tego zakupu w czasie, gdyż wystarczy wypełnić odpowiednie wnioski, poczekać na ich rozpatrzenie i kupić wybrany wóz.