Czym jest drewno konstrukcyjne?

Aby drewno konstrukcyjne  mogło zyskać swoje najlepsze cechy, konieczne jest poddawanie go odpowiedniej obróbce, w czasie której będzie odpowiednio przygotowane, a także zaimpregnowane. W ten sposób można uzyskać drewno, które będzie służyło odpowiednio i będzie funkcjonalne przez znaczny okres czasu. Niezwykle istotnym etapem jest suszenie drewna, gdyż naturalnie zawiera ono wilgoć przekraczającą obowiązujące normy i przeprowadzenie procesu jest koniecznością. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego drewna?

Proces przygotowywania sezonowanego drewna konstrukcyjnego

sezonowane drewno konstrukcyjne z podkarpaciaDzięki odpowiedniemu suszeniu drewno konstrukcyjne jest znacznie bardziej trwałe oraz solidne. Proces suszenia może przebiegać w sposób naturalny albo sztuczny, jednak zdecydowanie częściej wykorzystuje się sztuczne suszenie, co pozwala na skrócenie czasu jego trwania. Drewno konstrukcyjne powinno się również poddać struganiu, ponieważ jest to naturalna metoda zabezpieczająca materiał przed szkodnikami i rozwojem grzybów. Proces strugania wpływa także na ochronę przeciwpożarową, ponieważ wielostronne struganie opóźnia moment zapalenia się drewna. Warto zdecydować się na wysokiej jakości i sezonowane drewno konstrukcyjne z podkarpacia. Standardowo każdy rodzaj drewna może być wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny. Jednakże nie każde drewno konstrukcyjne musi nadawać się do zastosowania w budownictwie. Pierwszym istotnym aspektem są defekty, których powstawanie może być efektem wyboru nieodpowiedniego drewna, niewłaściwej obróbki czy składowania. Zgnilizna miękka oraz skręt włókien niemal całkowicie przekreślają możliwość stosowania danego drewna jako materiału konstrukcyjnego. Dlatego, jeżeli poszukujemy dobrego drewna konstrukcyjnego, należy zapoznać się z ofertami producentów oraz wybrać takie, które będzie odpowiednie przy konkretnym zastosowaniu. Zastosowanie zaawansowanych procesów technologicznych związanych z dokładnym suszeniem oraz czterostronnym struganiem pozwalają na spełnienie wszelkich wymagań konstrukcyjnych. Tyczy się to zarówno budowy obiektów użytkowych, jak i domów jednorodzinnych o dużej powierzchni, bądź konstrukcji wyróżniających się wyjątkową stabilnością czy wytrzymałością.

W Polsce szczególną popularnością na etapie produkcji różnego typu elementów konstrukcyjnych cieszą się drzewa iglaste, w tym świerk, sosna albo modrzew. Drewno świerkowe wyróżnia się sprężystością, wytrzymałością oraz odpowiednim poziomem gęstości, co wpływa na łatwość obróbki. Możliwość uzyskiwania doskonałych parametrów technicznych, niewielka masa, odporność na działanie mikroorganizmów, zdolność do utrzymania ciepła oraz wartość estetyczna sprawiają, że drewno konstrukcyjne jest tak chętnie wybieranym materiałem.