Czym są urządzenia samohamowne?

Upadki skutkujące uderzeniem o twarde podłoże od lat plasują się w czołówce wypadków przy pracy. Najbardziej narażeni są pracownicy branży budowlanej i przemysłu. Właśnie tam najczęściej konieczne jest wykonanie określonych prac na wysokości. Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) wciąż niewielu pracowników jest świadomych zagrożenia – zaczynają pracę bez wcześniejszego planu lub odpowiedniego sprzętu. Jednym z największych problemów pracy na wysokości jest dostarczenie odpowiedniego sprzętu.  

Nowoczesne urządzenie samohamowne

urządzenia samohamowneJednym z podstawowych pojęć związanych z pracą na wysokości jest asekuracja. Ją zapewnić mogą ludzie oraz sprzęt. Do obowiązków nadzorcy pracy należy obserwacja, wprowadzenie urządzeń ochrony oraz wyposażenie pracownika. Jeśli praca odbywa się na zewnątrz – trzeba dostosować się do warunków pogodowych. Ponadto, sprzęt, nie może być uszkodzony, a wszelkie inne obostrzenia zależne są od rodzaju wykonywanych prac. Urządzenia samohamowne działają taka samo jak pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Pozwalają na swobodne przemieszczenie się w polu pracy na wysokości, a powstający luz między użytkownikiem a punktem kotwiczącym jest wybierany automatycznie za pomocą sprężyn znajdujących się w urządzeniu. Urządzenia te są szybko działającymi elementami systemów asekuracyjnych, które ograniczają odległość i siłę swobodnego spadania z wysokości. W przypadku odpadnięcia, urządzenie natychmiast zatrzymuje użytkownika działając na niego siłą nie większą niż 6 kN. Urządzenia samohamowne przydadzą się: przy pracy na drabinach, jako zabezpieczenie wejścia na dach – podczas prac na cysternach, wagonach, zajezdniach tramwajowych jako część systemu podwieszania; na dachach płaskich jako łącznik. Dobierając sprzęt należy pamiętać o możliwości wystąpienia tak zwanego efektu ,,wahadła”. Każdorazowo należy czytać instrukcję określające maksymalne odchylenie urządzenia do pionu, które najczęściej zawiera się w przedziale 30o – 40o. Dostępne są też urządzenia stosowane w poziomie, należy znaleźć odpowiednie oznakowanie na budowie lub przeczytać instrukcję.

Coraz więcej producentów produkuje gotowe zestawy zawierające szelki bezpieczeństwa, amortyzator, linkę, zatrzaśniki oraz torbę. Do prac na słupach, drzewach bądź masztach niezbędny będzie specjalistyczny pas do pracy na podparciu. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie stabilnego wsparcia, jednocześnie dając pracownikowi większą swobodę w działaniu na wysokości. Ważne, żeby tego rodzaju sprzęt spełniał normę EN 813, właściwa dla uprzęży biodrowych.