Dlaczego pompownia ppoż. jest tak ważna?

Dbanie o bezpieczeństwo ppoż w budynku jest bardzo ważne. Jest to jednak szczególnie istotne, gdy mowa o większych budynkach użyteczności publicznej. Wynika to z faktu, że w tych budynkach w jednym momencie przebywa bardzo duża liczba osób.

Co zrobić, aby pompownia ppoż była niezawodna?

niezawodna pompownia pożarowaDbanie o bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest obowiązkiem każdego właściciela budynku. Oczywiście, bardziej restrykcyjnie podchodzi się do tego prawa względem zarządców budynków użyteczności publicznej, takich jak kina, galerie handlowe, czy baseny. Wynika to jednak wyłącznie z faktu, ze  w takich budynkach w tym samym czasie przebywa znacznie większa liczba osób. Wymagania stawiane wobec takich budynków są dosyć duże. Przede wszystkim musi się znajdować w nich odpowiednia ilość wyjść ewakuacyjnych. Dodatkowo, w widocznych miejscach powinny znajdować się gaśnice. W przypadku gdy dany budynek jest otoczony przez duży parking, musi się nim znajdować niezawodna pompownia pożarowa. Wynika to z faktu, że hydranty znajda się w zbyt dużej odległości do wejścia do budynku, wobec czego trzeba zorganizować dla nich przestrzeń w we wnętrzu budynku. Taka pompownia musi spełniać pewne określone cechy, aby w trakcie kontroli była uznawana za pomieszczenie spełniające wszystkie wymagania. Przede wszystkim, musi znajdować się ona mniej więcej pośrodku budynku, tak, a by z każdego jego punktu była do niej mniej więcej taka sama odległość. Znacznie ułatwi to pracę ekipom ratunkowym. Oprócz tego bardzo ważne jest, by pomieszczenie przeznaczone na pompownie ppoż było we właściwy sposób odizolowane, przede wszystkim przed ogniem. Chodzi o to, aby spełniało ono cechy ogniotrwałe co najmniej przez godzinę, co umożliwi strażakom bezpieczne podłączenie tam sprzętu gaśniczego. Oczywiście, standardowe zawory wody znajdujące się w budynkach nie mogą się nadawać do użytku w celach gaśniczych – ciśnienie przepływu wody jest bowiem w nich zbyt niskie. Dlatego też należy je zwiększyć do wymaganego poziomu, do czego zazwyczaj wykorzystywane są zestawy hydroforowe – są to pompy mogące zwiększyć nawet trzykrotnie ciśnienie przepływu wody. Wszystko to sprawi, ze dana pompowania ppoż. będzie mogła być w pełni niezawodna, a jej użytkowanie – bezproblemowe.

Aby budynek był odpowiednio przygotowany na wybuch pożaru, trzeba dokonać w nim pewnych zmian. Ważne jest między innymi zorganizowanie odpowiedniej ilości wyjść ewakuacyjnych, które byłyby właściwie oznaczone. Ważne jest także zorganizowanie pomieszczenia, w którym strażacy mogliby podłączyć sprzęt gaśniczy.