Dlaczego wyrzucamy leki przeterminowane

Zdarza się, że kupione lata temu antybiotyki lub leki przeciwbólowe, które okazały się za słabe, zalegają w szufladach. Zawsze pozostaje ta myśl z tyłu głowy, że kiedyś mogą się przydać. Co najgorsze, niektórzy nie widzą problemu w zażywaniu leków, które zostały zakupione dawno temu. Dlaczego ważne jest to, aby leki przeterminowane trafiały jak najszybciej do śmieci?

Czy wszystkie przeterminowane leki są niebezpieczne?

dwuczęściowe pojemniki na leki przeterminowaneOczywiście, nie wszystkie lekarstwa są niebezpieczne po upływie terminu ważności. Słabe leki przeciwbólowe lub witaminy nie grożą życiu, gdy zostaną spożyte nawet po latach. Nie dotyczy to jednak wszystkich leków. W przeterminowanych tabletkach często rozwijają się związki chemiczne, którym daleko do bycia leczniczymi. Wręcz przeciwnie – niektóre z nich mogą wywołać uszkodzenia niektórych organów. Bardzo dobrym przykładem są antybiotyki tetracyklinowe. Bardzo często przypisuje się je pacjentom zmagającymi się z zapaleniem pęcherza. Po upływie terminu przydatności, w antybiotykach tetracyklinowych rozwija się związek chemiczny, który przy regularnym spożywaniu może wywołać choroby nerek. Zdarza się też, że cukrzycy sięgają po przeterminowaną insulinę – znajdują np. w szufladzie nabój, który kiedyś im umknął i stwierdzają, że nie powinien się zmarnować. Tymczasem insulina po swoim terminie przydatności może wywołać dalsze uszkodzenia trzustki, a nawet śpiączkę W każdym domu powinien więc znaleźć się pojemnik, do którego domownicy będą wyrzucać znalezione przez nich przeterminowane lekarstwa. Dlaczego nie powinny one być wyrzucane wraz z odpadami komunalnymi? W przypadku takich substancji jak insulina lub syropy, lekarstwa mogą wyciekać z opakowań. Wszystkie szkodliwe substancje mają więc kontakt z innymi odpadami, które zostają później zrecyklingowane lub wyrzucone na wysypisko. Lekarstwa po terminie powinny być wyrzucane osobno, a worek po wyjęciu z kosza powinien być dokładnie zawiązany i umieszczony w specjalnym kontenerze. Coraz częściej można spotkać dwuczęściowe pojemniki na leki przeterminowane. Można więc być spokojnym o to, że zostaną one odpowiednio zutylizowane i nie będą miały kontaktu ze środowiskiem. W ten sposób unika się skażenia wód oraz gleb.

Związki chemiczne, które tworzą się w przeterminowanych lekarstwach, są niebezpieczne dla całego ekosystemu. Chociaż nie wszystkie tabletki i syropy nadają się do wyrzucenia po przekroczeniu terminu ważności, lepiej nie kusić losu i pozbyć się ich, gdy tylko trafią w twoje ręce. Pamiętaj jednak o tym, by zagospodarować dla nich osobny kosz na śmieci i pilnować.