Do czego służy ogłowie

Ogłowie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego jeźdźca konnego. Jest to bardzo dobrze każdemu znana uprząż rzemienna na głowę zwierzęcia z wędzidłem wkładanym do jego pyska. Jest ono nie tylko elementem pozwalającym utrzymać doskonałą kontrolę nad koniem, ale także zapewnia dużo większe bezpieczeństwo dla samego jeźdźca. Spełnia jednak wszystkie te funkcje jedynie wtedy, gdy zostanie dopasowane nie tylko do samego zwierzęcia, ale również osoby go dosiadającej.

Ogłowie – niezbędny sprzęt do jazdy konnej

ogłowie dla koniaWyposażenie, którym jest ogłowie dla konia wbrew pozorom spełnia bardzo wiele funkcji. Wywiera nacisk na język, podniebienie, kość nosową oraz bezzębną część żuchwy konia. W zależności od rasy konia na rynku mamy bardzo wiele możliwości. Spotkać możemy się bowiem z ogłowiami dedykowanymi nawet dla kuca. Ponadto w zależności od uprawianej dyscypliny, sprzęt również musi być dla niej odpowiedni. Wśród nich możemy wyróżnić różnego rodzaju typy takie jak ogłowia rajdowe, reiningowe, munsztukowe, hackamore czy bosal. Ogłowia reiningowe w przeciwieństwie do innych typów są bardzo ozdobne, bogato zdobione różnego rodzaju okuciami z metalu. Zwykle występują w kolorze brązowym, spotkać możemy się jednak również z czarnym. Ogłowia rajdowe z kolei są doskonale przystosowane do tej właśnie dziedziny jeździectwa. Ich główną zaletą jest możliwość odpięcia wędzidła, co umożliwia zwierzęciu napicie się. Wówczas kiedy podczas rajdu nasz koń chce uzupełnić płyny nie będzie miał z tym najmniejszego problemu.  Ogłowia munsztukowe wykorzystywane są przez wprawnych jeźdźców, którzy dosiadają wyszkolone konie. Składają się one ze ścięgierza i czanek, które w zależności od długości przekładają się na siłę działania. Możemy spotkać się nawet z ogłowiem, które oddziałuje na grzbiet nosa, podbródek, a także potylicę zwierzęcia. Takie właściwości sprawdzają się doskonale podczas skoków koni. Stosowane są również wśród koni, które są nadwrażliwe, stanowią zatem pewien rodzaj ochrony.

Jeśli nie posiadamy wprawy w zakładaniu ogłowia zdecydowanie powinniśmy poprosić o pomoc osobę bardziej doświadczoną. Najważniejszym parametrem jeśli chodzi o ten sprzęt jest jego odpowiednie dopasowanie względem konia. Powinien zapewnić mu pełen komfort, jeźdźcowi z kolei pełną kontrolę nad koniem podczas jazdy. Kiedy źle wybierzemy sprzęt zarówno zwierze jak i my sami narażeni jesteśmy na kontuzję. Nieodpowiednie ogłowie uniemożliwia bowiem prawidłową komunikację oraz kontrolę nad koniem co może nieść za sobą przykre konsekwencje.