Gaśnica proszkowa w samochodzie

Jako strażak, a zatem osoba zawodowa związana z pomaganiem ludziom w walce z różnymi żywiołami, zawsze powtarzam, że w każdym miejscu i w każdej sytuacji należy zachowywać się rozsądnie, myśląc o bezpieczeństwie swoim oraz innych ludzi. Nie powinniśmy myśleć, że akurat nas nie spotkać żadne zdarzenie niepożądane, bo nikt nikomu nie może tego zagwarantować. Oczywiście nie chodzi też o wpadanie w panikę, a jedynie o to, aby pamiętać o zachowaniu pewnej profilaktyki, np. posiadać sprawną gaśnicę w samochodzie.

Zastosowanie gaśnic proszkowych

gaśnica proszkowa 6kgNiektórym osobom wydaje się, że przewożenie gaśnicy w samochodzie, jest czymś bezsensowym, ponieważ przedmiot ten nie uratuje naszego życia w przypadku zagrożenia, a w bagażniku zajmuje jednie miejsce. Takie myślenie jest błędne i należy zawsze to powtarzać. Pamiętajmy przede wszystkim, że przepisy dotyczące wyposażenia aut są ściśle oparte na ludzkich doświadczeniach i poparte szeregiem różnorakich badań. Udowodniono już niejednokrotnie, że w sytuacji pojawienia się niespodziewanej iskry w samochodzie, szybkie ugaszenie zarzewia ognia znacząco ogranicza ryzyko wybuchu niebezpiecznych substancji. Pamiętajmy, że gaśnica proszkowa 6kg musi obowiązkowo znaleźć się w każdy pojeździe i to niezależnie od tego, po terytorium jakiego kraju się on porusza. Istotne jest przy tym także to, że sprzęt ten musi posiadać zawsze aktualny przegląd techniczny. Niesprawna gaśnica w niczym nam bowiem nie pomoże w razie wybuchu pożaru, a jedynie może doprowadzić nas do większej frustracji. Jeśli w naszym aucie nie będzie się znajdowała gaśnica lub będzie ona produktem przeterminowanym, to powinniśmy liczyć się z tym, że podczas kontroli policyjnej na terenie naszego kraju możemy otrzymać mandat w wysokości do 100 zł. W innych państwach tego typu kara może być jednak o wiele surowsza, ponieważ kwestię tę regulują odrębne przepisy prawa o ruchu drogowym. Wspomnieć także należy, że gaśnice proszkowe muszą się znaleźć w każdym pomieszczeniu użyteczności publicznej, a zatem bez trudu możemy je zlokalizować w urzędach, sklepach, czy też restauracjach.

Oczywiście podstawowym zadaniem każdej gaśnicy jest pomoc w ugaszeniu zarzewia ognia. Taki przedmiot nie pozwoli nam poradzić sobie z wielkim pożarem, ale może sprawić, że unikniemy jego powstania. Warto, aby każdy z nas wiedział, gdzie znajduje się tego typu przedmiot i w jaki sposób można z niego skorzystać. Pamiętajmy, że przepisy dotyczące wyposażanie samochodu oraz bezpieczeństwa i higieny pracy nie są po to, aby nam uprzykrzać życie. Cel zawsze jest takim sam, a mianowicie chodzi o ochronę ludzkiego zdrowia i życia.