Instalacja wodociągowa z kotłem kondensacyjnym

 

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań projektów instalacyjnych związanych z sieciami wodociągowymi. Przystępując do realizacji budowy domu czy podczas modernizacji mieszkania warto rozważyć najlepszy dla siebie projekt instalacji. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim ilość mieszkających z nami osób oraz preferencyjny stopień zapotrzebowania na poszczególne media.

Dla kogo podgrzewanie wody za pomocą kotła?

buderus kocioł kondensacyjnyInstalacje wodociągowe z uwzględnieniem kotła kondensacyjnego to stosunkowo dość nowe rozwiązanie w budownictwie. Źródłem paliwa, które będzie pełniło funkcję grzewczą w tym wypadku będzie bezpośrednie połączenie z instalacją ogrzewania gazowego. Niewątpliwą zaletą instalacji z popularnym junkersem jest przede wszystkim technologia oparta na zamkniętej komorze spalania, której specyfikacja techniczna umożliwia na pobieranie do spalania powietrza z wewnątrz budynku oraz- w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów- odbierają dodatkową część spalin, dzięki czemu znacznie obniżane są koszta ogrzewania z zastosowaniem instalacji grzewczej opartej w głównej mierze na paliwie, jakie stanowi gaz ziemny. Poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii w konstrukcji, spaliny w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych osiągają temperatury nie przekraczające 45°C, podczas gdy w przypadku poprzednich było to niemalże 100°C, co bezpośrednio przekłada się na efektywność zastosowanego źródła ciepła aż do 109%. Do podstawowych elementów wyposażenia kotłów kondensacyjnych należą przede wszystkim: pompa obiegowa, zawór przełączający oraz zawór bezpieczeństwa a także naczynie przeponowe. Nowo projektowane rozwiązania firmy Buderus kocioł kondensacyjny o mocy 200W do celów podgrzewania wody dla potrzeb zapotrzebowania gospodarstwa domowego do średniej temperatury 60°C zużyje od 5,9 do 20kW, w przeciwieństwie do kotłów tradycyjnych, których moc nie przekracza 100W przy zastosowaniu do tożsamych celów zużyłby od 10,6 do 26kW. Średnia cena zakupu kotła gazowego firmy Buderus to wydatek nie większy niż 5.500zł, a mając na uwadze fakt sukcesywnie zwiększających się cen gazu, warto zainwestować w technologię bazującą na nowoczesnych rozwiązaniach, ponieważ mamy szansę uzyskać zwrot kosztów inwestycji już po około 5 do 7 lat użytkowania instalacji.

Decydując się na rozwiązanie z możliwością podgrzewania wody popularnym junkersem niewątpliwym plusem tej instalacji jest to, że w przeciwieństwie do np. bojlerów zużywamy 100% niezbędnej nam ciepłej wody, która podgrzewana jest bezpośrednio w danym momencie, kiedy jest nam to potrzebne. Nie musimy dodatkowo dokupywać np. zegara sterującego całą instalacją, aby podgrzewać wodę w danych godzinach i martwić się, że poniesiemy jednoczesne straty energii.