Inwestycje i wiedza

 

Swoje środki pieniężne inwestować możemy w oparciu o nasze potrzeby. Potrzeba inwestowania wypływa z różnych pobudek: chcemy szybko zarobić pieniądze, chcemy ulokować pieniądze i liczymy, że za jakiś czas zaczną przynosić dochód, oczekujemy że zainwestujemy pieniądze w coś, co nie straci wartość, dzięki czemu będzie to inwestycja niezależna od sytemu gospodarczo-bankowego, chcemy uzyskać natychmiastowy dochód pasywny.

Inwestycja w wiedzę na początek

w co warto zainwestować pieniądzeBez względu na odpowiedzi na pytanie o motywację i rodzaj celu w inwestowaniu istnieją mechanizmy, które warto wdrożyć zanim rozpoczniemy przygodę z inwestowaniem pieniędzy. Po pierwsze, staraj się inwestować w coś, na czym się znasz. Dotyczy to zarówno sfery makro naszych inwestycji jak i sfery mikro. Sfera makro powinna dotyczyć mechanizmu działania danego rynku inwestorskiego. Jeżeli chcemy inwestować na GPW, nauczmy się zasad transakcji panujących na GPW. Jeżeli chcemy inwestować w zagraniczne waluty, nauczmy się zasad panujących na giełdzie FOREX. Każdy rynek ma swoją specyfikę, a także określone zasady transakcji. Ich znajomość sprawi, że będziemy pewnie stąpać po platformie, na której inwestujemy. Sfera mikro znajomości tego, w co inwestujemy dotyczy znajomości inwestowanego rynku. Zdarza się tak, że do niektórych rzeczy podchodzimy intuicyjnie, albo nauczeniu opinią innych osób, albo kierowani własnym lenistwem i brakiem chęci do zapoznania się z tematem. Jeżeli inwestujemy na rynku pożyczek to powinniśmy znać chociaż podstawy tego rynku, od czego będzie zależeć nasz zysk, jakie warunki musi spełnić transakcja żeby mogła być uznana za udaną. Jeżeli inwestujemy w rynek eksportu jabłek, znajmy podstawy handlu międzynarodowego i obecną sytuację na świecie. Na pytanie, w co warto zainwestować pieniądze, nie ma dobrych i jednoznacznych odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji, od naszego postrzegania kwestii inwestycji, tego na co jesteśmy nastawieni pod kątem zysku. Każdorazowo powinniśmy powyższe kwestie uzupełniać o nasze pojęcie na temat rzeczy, w które decydujemy się włożyć nasze środki.

Obecnie, rynki oferują nam bardzo zróżnicowane metody inwestowania. Istnieją mechanizmy zabezpieczające transakcje inwestorskie. Tak np. na giełdzie pożyczek pozabankowych istnieje mechanizm gwarantujący wykup naszej inwestycji przez firmę, której pożyczkę odkupimy. Nieznajomość tego faktu może nas wpędzić w ślepą uliczkę. Jak brzmi podstawa klasycznego prawa „nieznajomość prawa szkodzi”. Warto poświęcić czas i pogłębiać naszą wiedzę o inwestycjach. Dopiero wówczas zacznijmy prawdziwy proces.