Izolacja piwnicy od wód gruntowych

Podczas budowy domu musimy zadbać o wiele czynników stricte związanych z budowlą. Chodzi nie tylko o samo wybudowanie, podłączenie odpowiednich przyłączy takich jak woda, prąd, gaz, zrobienie kanalizacji, wykończenie oraz umeblowanie. Mam tutaj na myśli dbanie o aspekty umożliwiające nam długoletnią, bezproblemową eksploatację budowli. Są to rzeczy, bez których można mieszkać, ale jeśli je zrobimy, podniesie to w znaczny sposób komfort użytkowani. Zrobienie izolacji od wód gruntowych nie jest w żaden sposób wymagane, jednak warto je zrobić.

Jak odizolować piwnicę od wody?

iniekcyjna hydroizolacja piwnicyWielu ludzi boryka się z problemem ciągłego zalewania piwnic. Dzieje się to zazwyczaj jesienią i wiosną, pierwszy raz za sprawą występowania intensywnych opadów deszczu, a drugi przez nadmiar wód gruntowych pochodzących z roztapiających się śniegów. Iniekcyjna hydroizolacja piwnicy powinna rozwiązać ten problem. Wykonuje się ją już na pierwszych etapach budowy. Iniekcyjna hydroizolacja jest niczym innym jak wprowadzaniem w fundament przy pomocy specjalistycznego sprzętu odpowiedniego środka uszczelniającego pory w betonie. Wprowadzony ekstrakt w połączeniu z betonem fundamentowym tworzy szczelną powierzchnię uniemożliwiającą wsiąkaniu wód gruntowych w beton. Dzięki odizolowaniu fundamentów od wody zaoszczędzamy sobie wiele kłopotów. Dzięki temu, że mury nie nasiąkają wilgocią, nie pojawia nam się pleśń na ścianach. Niwelujemy również ryzyka zawalenia się budynku spowodowane rozchodzeniem się jego podstawy. Jeśli chcemy mieć całkowity spokój z wodami gruntowymi, warto zastosować dodatkowo szkło w płynie na warstwę zewnętrzną muru i cały system odwodnienia wokół budynku. Przy instalacji odwodnienia należy pamiętać, by odpływ wody znajdował się poniżej fundamentu, zapobiegnie to niechcianym powrotom wody na fundament. Instalację tworzy z rury PCV odpowiednio nawiercanej o średnicy od dziesięciu do dwudziestu centymetrów. Kładziemy ją na warstwę kamieni i tym samym kruszcem ją zasypujemy. Około metrowa warstwa kamieni będzie działać jako filtr wody i zapobiegnie zamulaniu się całej instalacji.

Koszt odpowiedniego odizolowania piwnicy od wód gruntowych sięga kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Może się to wydawać dużym, niepotrzebnym wydatkiem, ale zapewniam, że jest to dużo mniejszy koszt niż ten, który będziemy musieli ponieść przy corocznym osuszaniu pomieszczeń piwnicznych i naprawianiu szkód wyrządzonych przez wodę. Dobrze zrobiony system izolacyjny powinien nam posłużyć nawet do kilkudziesięciu lat.