Izolacja termiczna budynku

W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu w budynku i utrzymania stałej temperatury wnętrza należy zapewnić odpowiednią izolację termiczną na wszystkich elementach konstrukcyjnych – dachu, ścianach i fundamencie. W tym celu można wykorzystać najróżniejsze materiały dostępne na rynku budowlanym: styropian, wełnę mineralną oraz zyskującą popularność izolację pianką poliuretanową.

Czy izolacje natryskowe zastąpią tradycyjne?

izolacja natryskowaAby wykonać odpowiednią izolację termiczną budynku, należy zwrócić uwagę na to, by zapewnić ciągłość izolacji. Ocieplenie dachu musi płynnie przechodzić w izolację ścian, która z kolei łączy się z fundamentem. Jest to istotne dlatego, że w ten sposób niweluje się występowanie mostków termicznych, którymi ciepło ucieka z budynku. Najbardziej popularnym i rozpowszechnionym materiałem izolacyjnym jest styropian. Dostępny jest on wielu wariantach – np. o zwiększonej wytrzymałości, który wykorzystuje się do izolacji fundamentów. Materiał ten łatwo uszkodzić i jest dość kruchy, dlatego nie poleca się stosowanie go na elementach pracujących jak belki. W tym przypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wełny mineralnej. Dzięki swoim właściwościom nie ulega uszkodzeniu pod wpływem ugięć belek, dlatego stosowana jest do izolacji dachów. Jest materiałem wysoce nasiąkliwym, przez co nie nadaje się do izolacji fundamentów. W ostatnich latach na rynku pojawiła się nowa technologia, jaką jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową. Piana dostępna jest w dwóch wersjach: zamknięto- i otwartokomórkowej, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie w różnych warunkach. Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest twarda, wytrzymała i odporna na działanie wilgoci. Stosowana najczęściej w miejscach narażonych na zmiany temperatur i wilgotności jak ściany, garaż czy fundamenty, bez konieczności stosowania dodatkowych izolacji przeciwwilgociowych. Pianka otwartokomórkowa z kolei charakteryzuje się niedużą wagą i elastycznością, dzięki czemu doskonale sprawdza się do izolacji dachów, stropodachów i stropów. Stosowanie pianki zapewnia tak pożądaną ciągłość izolacji, całkowicie zabezpieczając budynek przed występowaniem mostków cieplnych, co udowodnione jest licznymi badaniami termowizyjnymi. Metoda ta zyskuje popularność ze względu na swoją uniwersalność, szybkość wykonania oraz niski współczynnik przenikania ciepła.

Zastosowanie odpowiedniej izolacji budynku – zarówno termicznej, jak i wodnej zapewnia odpowiedni komfort cieplny mieszkańców i innych osób przebywających w budynku. Izolacja natryskowa zapewnia ciągłość i równomierność ocieplenia, doskonale nadaje się także przy docieplaniu budynków istniejących oraz jako wypełnienie pustki powietrznej w ścianach trójwarstwowych. Może być stosowana wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu nie narusza się ozdobnych fasad i elewacji budynków.