Kominek w salonie to romantyczne marzenie wielu osób. Kominek z płaszczem wodnym może bez problemu zastąpić kocioł C. O. (centralne ogrzewanie). Takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze w porównaniu do ogrzewaniu domu gazem. Do ich kupna skłaniają rosnące koszty gazu, oleju opałowego i prądu, a także estetyczne i ekologiczne walory wkładów kominkowych.
Zastosowanie kominka z płaszczem wodnym
Nowoczesny kominek z płaszczem wodnym współpracuje z tradycyjną grzejnikową instalacją grzejnikową centralnego ogrzewania. Sam kominek różni są tym od zwykłego, że spaliny nie ogrzewają powietrza, lecz wodę. Moc cieplna takich kominków wynosi od kilkunastu do 40kW. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest ona stała i zależy od ilości znajdującego się w nim opału oraz fazy jego spalania. Kominki z płaszczem wodnym – Warszawa, ze względów bezpieczeństwa powinny pracować w instalacjach grzewczych systemu otwartego, czyli takich, w których woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym. Zastosowanie płaszcza wodnego w kominku umożliwia wykorzystanie go do przygotowania ciepłej wody użytkowej w zasobniku. Dzięki stosunkowo dużej mocy grzewczej kominków, możliwe jest bezpośrednie przygotowanie przez nie ciepłej wody w sposób przepływowy, jeśli nad paleniskiem znajdują się wężownice. Aby nie dopuścić do niepożądanego wzrostu ciśnienia wody, należy kontrolować wzrost jej temperatury. Dodatkowy wymiennik chłodzenia awaryjnego jest zamontowany wewnątrz wodnego wymiennika ciepła. Doprowadza się do niego zimną wodę z wodociągu lub ze studni. Kiedy temperatura wody wzrośnie powyżej 95ºC – zawór termostatyczny otwiera dopływ zimnej wody, czego wynikiem jest obniżenie temperatury w instalacji. Inną przyczyną wzrostu temperatury może być brak elektryczności. Woda, w obiegu zamkniętym, jest poruszana przez pompę obiegową, która jest zasilana prądem. Decydując się na taką inwestycję należy uwzględnić serię kosztów Musimy wybrać obudowę kominka (od kilkuset do kilku tysięcy złotych), a później wkład z płaszczem wodnym, za który zapłacimy od 5 do nawet 10 tys. zł. To nie jedyne wydatki – obok pracy montera, należy kupić odpowiednie akcesoria i przygotować miejsce pod kominek (np. zrobić podlew).
Jest to inwestycja, która pozwoli nam na cieszenie się ciepłem i komfortem przez lata. Aby ciepło wykorzystać do ogrzewania całego domu, trzeba je przetransportować do wszystkich pomieszczeń w domu. System złożony z systemu kominkowego i sieci kanałów zwany jest systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).