Jak efektywne są klimatyzatory ewaporacyjne

 

Zastanawiasz się być może: jak skuteczny będzie klimatyzator ewaporacyjny w mojej okolicy? Klimatyzatory ewaporacyjne,, wykorzystują moc parowania do chłodzenia otaczającego obszaru. Te chłodnice powietrza zazwyczaj składają się z wentylatora i podkładki nasiąkniętej wodą. Gdy powietrze przepływa przez poduszkę, woda paruje, co pobiera ciepło z powietrza.

Klimatyzatory ewaporacyjne są znane od dawna

klimatyzator ewaporacyjnyTo chłodniejsze powietrze jest następnie ponownie przepuszczane przez pomieszczenie. Będąc tak prostymi maszynami, chłodnice wyparne są generalnie tańsze niż klimatyzatory. Ponadto zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, co czyni je ekonomiczną i przyjazną dla środowiska alternatywą dla klimatyzacji. W wyniku procesu chłodzenia wyparne chłodnice również dodają wilgoć i wilgoć do powietrza. Chociaż jest to korzystne w suchym klimacie, oznacza to również, że klimatyzatory ewaporacyjne nie są tak skuteczne w bardziej wilgotnym klimacie. Zazwyczaj chłodnice wyparne działają najlepiej w obszarach bardzo suchych i gorących. Doskonałym przykładem są południowo-zachodnie stany USA, w tym części Nevady, Arizony i Nowego Meksyku. W tych pustynnych klimatach letnie miesiące są nie tylko gorące, ale i dość suche. Klimatyzatory ewaporacyjne mogą być równie skuteczne jak zwykłe klimatyzatory na tych obszarach – ale za ułamek kosztów. Klimat odpowiadający klimatyzatorom ewaporacyjnym nie ogranicza się również do tego obszaru! W całej Polsce wiele dużych miast ma odpowiedni klimat. Próbując zdecydować, czy chłodnica wyparna będzie skuteczna w twoim obszarze, najpierw spójrz na poziom wilgotności. Mówiąc ogólnie, im niższa wilgotność względna, tym skuteczniejszy będzie klimatyzator ewaporacyjny. Nie są one nowymi wynalazkami. Klimatyzatory ewaporacyjne były używane od starożytności, a cywilizacje na przestrzeni wieków pomysłowo wykorzystywały moc parowania, aby utrzymać chłód w gorących regionach. Starożytni Egipcjanie odkryli, że gorące, suche bryzy stały się wilgotne i chłodne, gdy zostały przedmuchane przez wilgotne maty lub gliniane doniczki pełne wody, podczas gdy starożytni Grecy i Rzymianie stosowali tę zasadę parowania, aby stłumić wysokie temperatury. Chociaż współczesne klimatyzatory ewaporacyjne są nieco bardziej skomplikowane niż maty nasiąknięte wodą, metoda chłodzenia pozostaje taka sama. Wykorzystują one połączenie prostej technologii i energii elektrycznej w celu wytworzenia zimnego powietrza.

Duże pudełko z wentylatorem otoczone jest mokrymi poduszkami, a pompa stale cyrkuluje wodę, aby utrzymać mokre poduszki. W ten sposób klimatyzator zarówno chłodzi powietrze, jak i czyni je przyjemniejszym przez dodanie wilgoci. Co więcej, w przeciwieństwie do klimatyzatorów, które cyrkulują powietrze w kółko, stale dostarczają świeże powietrze z zewnątrz.