Jak leczyć menopauzę bez leków?

Leczenie to nie tylko przyjmowanie środków farmaceutycznych. Ogromne znaczenie ma codzienny styl życia oraz wpływy środowiskowe. Abyśmy mogli czuć się dobrze musimy wziąć pod uwagę aspekt duchowy, biologiczny oraz społeczny. Człowiek jest zintegrowaną niepowtarzalną jednostką i tak powinien być traktowany. Nie należy traktować wszystkich jednakowo.

Instruktaż naturalnego leczenia

leczenie menopauzy bez lekówPrzede wszystkim należy podkreślić, że leczenie menopauzy bez leków jest możliwe oraz skuteczne. Aby móc osiągnąć pożądane rezultaty należy bezwzględnie stosować się do zaleceń. Ogromne znaczenie ma zbilansowana dieta. Klimakterium wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Zbyt niski poziom estrogenów może rodzić poważne problemy, na przykład sprzyjać rozwojowi osteoporozy oraz zaburzeń depresyjnych. W diecie powinno zadbać się o podaż wapnia, które korzystnie wpływa na nasze kości. Ponadto ograniczamy tłuszcze, aby nie dopuścić do podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi. Przyjmujemy odpowiednią ilość białek, węglowodanów oraz tłuszczy. Codziennie pijemy od dwóch do dwóch i pół litra wody. Unikamy słodyczy oraz używek: alkoholu, nikotyny oraz narkotyków. Następnym krokiem jest codzienna aktywność fizyczna. Nieważne jaką formę wybierzemy. Możemy biegać, jeździć na rowerze, pływać czy też tańczyć. Ważne, abyśmy codziennie uprawiali sport przez co najmniej czterdzieści minut. Wzmocni to nasze mięśnie, stanie się odprężeniem oraz poprawi nasze samopoczucie. Kolejnym krokiem jest stosowanie metod relaksacyjnych. Każdy z nas powinien poświęcić godzinę dziennie na to, aby się wyluzować. Forma również nie ma znaczenia. Możemy słuchać ulubionej muzyki, ćwiczyć jogę czy też spacerować z bliską osobą. Ważne, abyśmy godzinę dziennie poświęcali na czynności, które sprawiają, że stajemy się szczęśliwi. Jeżeli czujemy potrzebę porozmawiania z kimś kto spojrzy na naszą sytuację obiektywnie to warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Czasami łatwiej szczerze porozmawiać z obcą osobą niż z kimś bliskim, a wsparcie ma ogromne znaczenie.

Stosując zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz techniki relaksacyjne możemy poradzić sobie z przykrymi objawami towarzyszącymi przekwitaniu. Każda z metod jaką wybierzemy z pewnością przyniesie pożądane rezultaty. Należy jednak stosować je systematycznie i uzbroić się w cierpliwość. Efektów nie widać od razu. Po kilku dniach z pewnością pozbędziemy się nawracających uderzeń gorąca, wahań nastroju oraz trudności z zasypianiem. Nie potrzebujemy do tego środków farmakologicznych.