W letnie wakacje moje dziecko bardzo nudzi się bez zajęć szkolnych. Wymyślam mu więc różne atrakcje i wyszukuje jakiś imprezy dziecięce w okolicy. Ostatnio kiedy byłam z moim synkiem w bibliotece zauważyłam ogłoszenie o organizowanych przez bibliotekę półkoloniach dla dzieci. Można było na nie zapisać dziecko w każdej chwili. Pierwsze zajęcia miały odbyć się już jutro i miały być przeprowadzone pod hasłem utylizacji odpadów niebezpiecznych. Postanowiłam wybrać się z synem na te zajęcia. Temat wydawał się interesujący.
Co to są odpady niebezpieczne?
Na początku zajęcia były mocno teoretyczne. Sama wyciągnęłam z nich sporo informacji. Dowiedziałam się, jakie to są odpady niebezpieczne. To nie tylko elektrośmieci czy trujące śmieci takie jak popękany eternit wydalający toksyczny azbest. To także baterie, akumulatory a nawet urządzenia AGD. Następnie dowiedziałam się na czym polega prawidłowa utylizacja odpadów niebezpiecznych. Takich odpadów niebezpiecznych nie można palić. W ten sposób wytwarza się dużo C02 i innych niebezpiecznych substancji. Absolutnie zabronione jest wywożenie ich do lasu czy na nielegalne wysypiska. Takie śmieci mogą rozkładać się nawet kilkaset lat wydalając przy tym trujące substancje. Prawidła utylizacja odpadów niebezpiecznych polega na poddaniu takich śmieci recyklingowi albo wywiezieniu je na odpowiednie wysypiska, gdzie zostaną poddane prawidłowej utylizacji. Większość niebezpiecznych odpadów, nawet dużych urządzeń RTV i AGD można poddać recyklingowi. Jest to najbardziej ekologiczni i ekonomiczny sposób na pozbycie się śmieci. Z kolei te odpady, których nie da się w żaden sposób wykorzystać ponownie należy zutylizować przez profesjonalne firmy. Profesjonalna utylizacja polega na takim pozbyciu się śmieci, która nie wydziela lub mocno ogranicza wydzielanie się do środowiska szkodliwych pyłów, gazów czy ścieków. Jest to szczególne ważne w przypadku utylizacji elektrośmieci czy nawet leków, które się przeterminowały i zostały wyrzucony do specjalnych pojemników, które można znaleźć w aptekach.
Po tych zajęciach teoretycznych dzieci miały zajęcia praktyczne, polegające na ćwiczeniach utrwalających wiedzę. Po zajęciach moje dziecko przyniosło do domu rysunek, gdzie było zaznaczone gdzie można utylizować niebezpieczne odpady oraz zaznaczone jakie są to niebezpieczne odpady, których nie można wrzucać do zwykłego kosza na śmieci lub zsypu. Byłam bardzo zadowolona z tych zajęć, ponieważ były niezwykle użyteczne i profesjonalnie poprowadzone.