Jak sprawdzić czy kleszcz jest nosicielem boreliozy?

Ukąszenie przez kleszcza niestety daje tylko 30 procentach przypadków konkretne objawy, które mogą zaniepokoić. Zwłaszcza jeżeli chodzi o rumień wędrujący. Następnie borelioza może dawać tylko objawy grypy, czyli gorączka albo ból głowy, czasami to nawet w pierwszej fazie nie ma żadnych objawów. Dlatego warto za każdym razem kiedy wyciągniemy kleszcza ze skóry zbadać czy jest on nosicielem boreliozy, a co za tym idzie, czy on mógł nas zarazić ta chorobą.

Co zrobić z kleszczem przed badaniem?

profesjonalne badanie kleszczyPrzede wszystkim usuń kleszcza specjalnym narzędziem, które wywołuje podciśnienie, możesz je kupić w aptece, albo ewentualnie wyciągnij kleszcza pęsetą. Pod żadnym warunkiem nie smaruj kleszcza masłem, olejem, etc. Następnie dostarcz kleszcza zabezpieczonego w pojemniku do dowolnego punktu pobrań. Listę punktów można znaleźć w sieci. Kleszcze powinien być przechowywany w temperaturze od 4 stopni Celsjusza do 25 stopni Celsjusza, jeżeli jest to niemożliwe, należy materiał zamrozić i w takim stanie dostarczyć do punktu badań. Badanie kleszcza ma potwierdzić albo wykluczyć obecność boreliozy. Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy tak więc nie każde ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne. Objawy boreliozy w pierwszym etapie nie muszą być odczuwalne, czasami to zwykłe objawy grypy, czasami kompletnie nic nam nie dolega i czujność się usypia. W kolejnych etapach, mogą nas boleć ręce, nogi, stawy, mięśnie. Tak więc szybka diagnostyka może okazać się zbawienna. Po dostarczeniu na profesjonalne badanie kleszczy musimy odczekać około 10 dni roboczych, następnie pacjent dostaje informacje o wyniku, czy kleszcz jest nosicielem czy też nie. Tak więc badanie daje 100 procent pewności. Warto jednak pamiętać, że wynik negatywny testu nie wyklucza zarażenia, zdarza się to bardzo rzadko, ale może być taka możliwość. Zaś po uzyskanym wyniku pozytywnym, warto podjąć leczenie, odpowiednimi antybiotykami, w pierwszej fazie wyleczenie jest jak najbardziej możliwe i nie przynosi paskudnych i przykrych skutków na naszym zdrowiu.

Ponad 30 procent kleszczy w Polsce jest nosicielami boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu i innych groźnych schorzeń. Zbadanie kleszcza przyniesie Ci albo poczucie bezpieczeństwa albo możliwość szybkiego wyleczenia boreliozy bez większej ingerencji w organizm. Kleszcza możesz wysłać lub dostarczyć osobiście, koszta takiego badania laboratoryjnego są różne. Warto pamiętać, że zbyt późno zdiagnozowana może przynieść bardzo negatywne reakcje dla naszego organizmu.