Jak ubiegać się o spadek?

Pieniądze lub inne wartości majątkowe bądź sentymentalne wypłacane po śmierci bliskiej osoby nazywane są spadkiem, który potrafi spowodować spór między rodzicami, rodzeństwem, dziećmi i innymi członkami rodziny osoby zmarłej. Najwięcej kontrowersji pojawia się w momencie, kiedy spadkodawca nie zapisał testamentu lub nie uwzględnił w nim innych osób. W takim przypadku niektórzy mogą czuć się pokrzywdzeni i mimo wszystko starają się odzyskać należne im pieniądze od spadkobierców.

Czy można otrzymać spadek bez testamentu?

skomplikowane sprawy spadkowe w gdyniJest kilka sposobów na to, by otrzymać spadek. Testament nie jest jedynym dokumentem, który pozwala na otrzymanie części świadczeń należących wcześniej do zmarłego. Jeżeli taki dokument nie został zapisany, wówczas spadkobiercy ustalani są sądownie i są nimi najbliższe zmarłemu osoby, w tym małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice. Zdarza się jednak, że podczas czytania testamentu, niektóre osoby nie zostaną w nim uwzględnione, mimo że uważają, że powinny otrzymać część majątku. Jak się okazuje, nawet jeżeli nie zostali zapisani w dokumencie, należy im się tak zwany zachowek, czyli część wartości majątkowej, którą otrzymał spadkobierca. Zazwyczaj jednak spadkobiercy nie chcą przekazywać pieniędzy innej osobie i wówczas takie przypadki znajdują swój finał w sądzie. Aby ubiegać się o spadek, należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do sądu, najlepiej korzystając z pomocy doradcy prawnego. Ekspert nie tylko wskaże odpowiedni wzór dokumentu, ale również prawidłowo go uzupełni i skieruje do właściwych instytucji. W momencie, kiedy dojdzie do sprawy spadkowej, również warto korzystać z pomocy adwokata. Przytoczy on najkorzystniejsze dla swojego klienta przepisy prawa mówiące o możliwości otrzymania części majątku, co zwiększy szansę na wygranie procesu. Kancelarie zajmujące się takimi sprawami można znaleźć w całym kraju. Polecane są, chociażby takie, które prowadzą skomplikowane sprawy spadkowe w Gdyni. Specjaliści mają wieloletnie doświadczenie i potrafią ocenić szansę wygranej.

Prawnik nie tylko jest w stanie doradzić i podpowiedzieć w przypadku ubiegania się o spadek, ale również ma możliwość podważenia testamentu. Jest to szczególnie korzystne w przypadku dzieci zmarłego lub innych bliskich, którym w drodze dziedziczenia należy się spadek. Zawsze przed podjęciem pochopnych decyzji, warto skonsultować je ze specjalistą, który już wcześniej miał do czynienia z wieloma podobnymi sprawami. Tym samym oszczędzi się nerwów i zwiększy szansę na otrzymanie spadku.