Jak wybrać overlock?

Wiele osób posiada w domu maszynę do szycia. Są to zazwyczaj uniwersalne sprzęty, na których można zrobić drobne korekty nowo zakupionych ubrań, czy też starych, które stały się za małe, bądź za duże. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by stosować również innego rodzaju maszyny, jednak należy wiedzieć jak je obsługiwać. Bardzo popularne są overlocki, które używane są zarówno w domu, jak i w profesjonalnych firmach. Jednak znacznie różnią się od tradycyjnego sprzętu.

Czym wyróżnia się overlock?

overlock jukiPrzede wszystkim overlock różni się budową od tradycyjnych maszyn do szycia. Posiada dwa noże – górny i dolny. Ich zadaniem jest obcinanie krawędzi materiału, tak by były idealnie równe. Dzięki temu ścieg, który na nich powstaje dobrze się prezentuje. Oczywiście głębokość cięcia można regulować. Wszystkie ustawiania określa się na specjalnych pokrętłach, które są częścią każdego typu maszyny. Co więcej, w tych maszynach nie stosuje się również nitki nawijanej na dolną szpulę. Dzięki temu praca po prostu jest szybsza. Przekłada się to również na większą ilość wkłuć igieł na minutę. Obecnie bardzo popularny jest overlock Juki. Firma, która go produkuje stara się dostosować go do wymagań wszystkich klientów. W sklepach branżowych dostępne są różne modele, które różnią się od siebie przede wszystkim funkcjami. Ilość ściegów jest bardzo ważna, tak samo, jak wielkość maszyny. Należy dostosować ją nie tylko do stanowiska w domu, ale również do swojej postury. Nie może być za duża, ponieważ wtedy uniemożliwi to nam swobodne szycie. Trzeba również zwrócić uwagę na wspomniane już pokrętła. Wszystkie powinny być umieszczone w widocznych miejscach, tak by bez problemu można było ustawiać na nich wszystkie parametry. Oznaczenia na nich również powinny być czytelne. Do maszyny powinna być także dołączona instrukcja. Bardzo często na jej obudowie pokazane jest jak prawidłowo nawlekać nici, by wszystko dobrze działało. Dobrze jest również wybrać overlock, który będzie tolerował wszystkie tkaniny, albo choć część z nich. Taka maszyna z pewnością przyda się osobie początkującej, ponieważ nie powinna sprawiać żadnych problemów.

Wybór odpowiedniego overlocka nie jest prosty, szczególnie dla osoby, która rozpoczyna swoją przygodę z szyciem. W związku z tym warto sprawdzić wszystkie dostępne modele, by móc zdecydować się na ten najlepszy. Co więcej, jeśli nie jest się pewnym zakupu, nic nie stoi na przeszkodzie, by poradzić się doświadczonej osoby, która na co dzień pracuje z overlockiem. W ten sposób będzie miało się pewność, że maszyna zda egzamin.