Jak wykryć uzależnienie u dziecka?

Jednym z najczęstszych problemów wśród młodzieży i młodych dorosłych jest uzależnienie. Może dotyczyć ono nawet dzieci w wieku 14 lat. W zależności od towarzystwa, relacji z najbliższymi oraz zachowania dziecka, mogą występować różne uzależnienia. Do najgroźniejszych należy to związane z substancjami psychoaktywnymi, czyli między innymi alkoholem i narkotykami. Niektórzy rodzice nie dostrzegają problemu i wówczas stopniowo tracą kontakt ze swoim dzieckiem.

Czy leczenie uzależnień jest drogie?

polecany ośrodek leczenia uzależnień nfzProblem w przypadku uzależnień wśród młodzieży jest o tyle problematyczny, że często rodzina nie dopuszcza do siebie informacji o tym, że dziecko boryka się z takim problemem. Według nich jest to spokojne, zrównoważone dziecko, które nigdy nie sięgnęłoby po używki. Dopiero z czasem okazuje się, że brak odpowiedniej reakcji pogłębił uzależnienie. Aby rozpoznać u swojego dziecka problem z używkami, warto zwrócić uwagę między innymi na nagłe pogorszenie się ocen w szkole, chodzenie na wagary czy częste spóźnienia. Należy zainteresować się też niewywiązywaniem się z dotrzymanego słowa, licznymi kłamstwami, czy krótkimi, często niezrozumiałymi telefonami. W przypadku alkoholu można również łatwo rozpoznać stan po spożyciu — dziecko unika kontaktu wzrokowego, rozmowy i zamyka się w pokoju. W przypadku narkotyków mogą pojawić się szybkie zmiany zachowania. Raz dziecko jest pobudzone, a za moment staje się senne. Wyraźne są również wahania nastroju, brak apetytu czy drobne kradzieże. Zazwyczaj osoby uzależnione od narkotyków lub alkoholu tracą swoje zainteresowania, stają się rozdrażnione i niekiedy zrywają kontakt ze swoimi wcześniejszymi przyjaciółmi. Objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju narkotyków — w przypadku heroiny źrenice się rozszerzają, przy kokainie są zwężone, natomiast marihuana sprawia, że oczy stają się zaczerwienione. W przypadku pojawienia się problemu, warto o nim porozmawiać z dzieckiem, ustalić konkretne zasady, a w razie potrzeby udać się do poradni. Jeśli problem będzie się rozwijał, wówczas odpowiedni może okazać się polecany ośrodek leczenia uzależnień NFZ, który jest darmowy i pomoże dziecku wyleczyć uzależnienie.

Wykrycie problemów z używkami na wczesnym etapie pozwoli szybko pozbyć się kłopotu. Z czasem jednak uzależnienie będzie się rozwijać i w konsekwencji może to zagrażać życiu i zdrowiu osoby chorej. Zapisując się do poradni, a w razie konieczności do ośrodka NFZ, nie trzeba martwić się wysokimi kosztami leczenia. Dla dziecka zostanie dopasowany odpowiedni program, dzięki któremu znajdzie nowe zainteresowania, otworzy się przed innymi i zapomni o używkach.