Jak zabezpieczać magazyn przed pożarem?

Przebywanie w budynku, kiedy panuje wewnątrz pożar jest skrajnie niebezpieczne. Mogą to robić jedynie jednostki strażackie, które odpowiadają za gaszenie ognia. Budynki jak i większość rzeczy znajdujących się wokół nas, nie jest odporna na ogień, dlatego stosuje się odpowiednie zabezpieczenia. My sami chronimy się poprzez stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, natomiast budynki muszą posiadać specjalne zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Z jakich zabezpieczeń przeciwpożarowych korzystają magazyny?

zabezpieczenia przeciwpożarowe magazynówBudynki, które nas otaczają są wykonane z przeróżnych materiałów, czasem różnie reagujących na ogień. Drewno jest pożywką dla ognia, więc budynek  tego materiału z szybkim czasie zamieni się w stertę popiołu. Budowle z cegieł i betonu są stosunkowo wytrzymałe i najdłużej będą stawiały opór pożarowi. Są jeszcze budynki o stalowych konstrukcjach lub jedynie posiadające fragmenty z tego materiału budowlanego i one także mają słabą odporność na działanie ognia. W taki sposób są najczęściej budowane duże hale, magazyny czy parkingi, ponieważ jest to tania metoda. Stal pod wpływem działania wysokich temperatur traci swoją wytrzymałość, która w krytycznym momencie może spaść nawet o połowę. Zabezpieczenia przeciwpożarowe magazynów dzielą się na czynne i bierne. Czynne są powszechnie stosowane we wszystkich rodzajach budynków, natomiast bierne skupiają się na zabezpieczeniach konstrukcji stalowych, ponieważ z nich są głównie zbudowane magazyny o dużych powierzchniach. W każdym magazynie powinny się znaleźć specjalne czujniki dymu, ognia czy temperatury, które są w stanie odpowiednio wcześnie zaalarmować o zagrożeniu na podstawie tych czynników. Montuje się je już w momencie, kiedy cały budynek jest skończony, gdyż są one widoczne. Mogą to być także instalacje tryskaczowe zamontowane na sufitach, drzwi przeciwpożarowe czy nawet kurtyny wodne. Do biernej ochrony przeciwpożarowej magazynów zalicza się na przykład specjalne ognioodporne farby, które nakłada się bezpośrednio na stalową konstrukcję budynku. Okładziny z płyt, wełna mineralna czy natryskowe powłoki niereaktywne.

Wszystkie wymienione powyżej zabezpieczenia, razem tworzą pełną ochronę przeciwpożarową, która może uratować budynek i ludzi w nim przebywających. Oczywiście do tych zabezpieczeń trzeba jeszcze dodać środki przeciwpożarowe, z których mogą korzystać pracownicy magazynów, czyli gaśnice czy koce. W wielu przypadkach takie systemy zabezpieczeń są w stanie uchronić magazyn przed wieloma pożarami, które mogłyby się dramatycznie skończyć.