Jak zagospodarować niepotrzebne gałęzie w ogrodzie?

Co robimy zazwyczaj ze ściętymi gałeziami? Regularne podcinanie gałęzi drzew i krzewów to zabieg, który stymuluje ich wzrost i powoduje zagęszczenie nowych pędów.. Decydując się na zagospodarowanie ściętych gałęzi można wybrać jedną z dwóch możliwości. Można materiał pozostawić na plantacji lub go pozbierać i pociąć, jak to zrobić, szybko? Od tego sa nowoczesne rębaki do drewna, które ułatwiają sytuacje.

Jaką funkcję ma rębak do drewna? 

 trwały rębak do drewnaRozdrabniacz do gałęzi będzie idealnym sprzętem do usunięcia i przerobienia zdrewniałych lub miękkich, świeżych  i twardych części roślin, które już nie spełniają naszych wymagań w ogrodzie, bądź są niepotrzebne. Właśnie z nich możemy zrobić nawóz do naszych roslin, ale należy pamiętać o tym, że nadają się tylko do tego zdrowe rośliny, które nie sa porażone żadnymi chorobami. Rośliny chore należy wyrzucić osobno.  Rozdrabniacz czyli inaczej trwały rębak do drewna to narzędzie, których jest kilka rodzai. Budowa rozdrabniaczy do gałęzi jest różna,podobnie jest z ich ceną. Konieczne jest branie pod uwagę, czy jest to ciągnikowy rozdrabniacz, elektryczny rozdrabniacz do gałęzi, bijakowy rozdrabniacz, frezowy rozdrabniacz czy przykładowo spalinowy rozdrabniacz do gałęzi. Jest jednak kilka elementów, które są niezmienne i które posiada każdy rozdrabniacz i na to nalezy zwrócić uwagę. Takie rębaki najczęściej wykorzystywane są do rozdrabniania drzewa na kawałki o długości kilku centymetrów. Wyróżniamy dodatkowo rębaki bijakowe oraz rozdrabniacze do gałęzi. Rębaki bijakowe oparte są na ruchu ostrza po walcu. Drzewo w takim rębaku jest na samym poczatku miażdżone przy pomocy młotka bijakowego, a następnie jest rozdrabniane przez młotki tnące. Najczęściej wykorzystuje się takie rębaki do rozdrabniania liści, słomy czyli do drobniejszych odpadów. W przypadku rozdrabniaczy są to takie rębaki, które służą do rozdrabniania gałęzi, drewna lub nawet całych drzew, więc i moc jest w takim rębaku znacznie większa. 

Ceny rębaków do drewna są bardzo zróżnicowane. Mogą one kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i  tysiące złotych. Wszystko zależy od producenta, ich rozmiaru czy na przykład sposobu pozyskiwania energii.  Wybór rozdrabniacza do gałęzi nie jest łatwy i warto przy nim uwzględnić wszystkie wymienione punkty dotyczące tego, jaki rozdrabniacz kupić najlepiej. Najlepiej przejrzeć oferty producentów pod kątem własnych potrzeb. Jezeli mamy mały ogród, to  z pewnością przydadzą się mobilne rozdrabniacze elektryczne, z kolei do pracy na dużych działkach sprawdzą się duże rozdrabniacze spalinowe.