Jakie są zalety robotów przemysłowych?

Coraz więcej zakładów przemysłowych przykłada szczególną wagę do optymalizacji zużycia mediów. Jest to spowodowane wzrostem zapotrzebowania na prąd czy ciepło co w połączeniu z koniecznością podejmowania działań chroniących środowisko powoduje wzrost kosztów. Do tej pory bowiem w większości przypadków wcześniej wspomniane media były pozyskiwane w skutek spalania paliw konwencjonalnych. Przedsiębiorstwa chcące ograniczyć zużycie energii przy jednoczesnym wzroście wydajności muszą inwestować w nowoczesne rozwiązania oraz technologie.

Zastosowanie robotów współpracujących

universal robotsW dużej mierze dotyczy to modernizacji czy zakupu nowych maszyn, które będą w stanie zwiększyć produkcję oraz zmniejszyć przestoje. W tym celu osoby odpowiedzialne za rozwój firmy często decydują się na zakup nowych maszyn oraz robotów przemysłowych. Te ostatnie pozwalają znacznie podnieść powtarzalność oraz dokładność, a co za tym idzie również jakość procesu. Warto wspomnieć, że przeważnie zastępują one człowieka w zadaniach monotonnych oraz powtarzalnych. Dodatkowo obecnie dostępne są modele, które mogą pracować w człowiekiem w jednej strefie co jeszcze do niedawna było nieosiągalne. W fabrykach były przeważnie instalowane roboty przemysłowe, które wymagały wytyczenia stref bezpieczeństwa po przekroczeniu których następowało zatrzymanie procesu. Było to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa dla osób, które mogły znaleźć się w zasięgu pracy maszyny. Obecnie coraz częściej stosowane są tak zwane roboty współpracujące, których konstrukcja i oprogramowanie pozwala pracować w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Co więcej niektóre procesy są wykonywane przez robota i operatora. Liderem w dostarczaniu takich rozwiązań na rynek jest marka universal robots, która od dłuższego czasu oferuje różne rozwiązania. Warto bowiem wspomnieć, że dostępne są odmiany jednoramienne, dwuramienne lub nawet czteroramienne.

Są one w stanie realizować praktycznie dowolną czynność. Jest to możliwe dzięki możliwości programowania oraz w razie konieczności wymiany końcówki ramienia robota na dostosowaną do konkretnego procesu. Sama czynność programowania nie jest zbytnio skomplikowana dzięki interfejsowi wdrożonemu przez Universal Robots. Dodatkowo niektóre maszyny posiadają opcję uczenia się co dodatkowo ułatwia cały proces. Przesłanką do coraz większej automatyzacji zakładów oraz stosowania wcześniej wspomnianych rozwiązań są niższe koszy, większa wydajność oraz niezależność od czynników losowych. Przeważnie inwestycja zwraca się w ciągu kilku miesięcy.