Kasacja starych samochodów

Dziś samochód ma już właściwie każdy. Jest to bez wątpienia najpopularniejszy środek transportu. Na rodzinę średnio przypadają dwa auta. Jeśli przyjrzymy się podczas stania w korku kto siedzi w sąsiednim aucie najczęściej zobaczymy jedną osobę. Przywykliśmy też do gonienia za nowościami i zmianą auta średnio co 5 lat. Nieliczni trzymają auta latami od momentu kupna w salonie do osiągnięcia przez niego pełnoletności i nic w tym dziwnego im auto starsze tym trudniej je sprzedać a cena jest coraz niższa.

Kasacja auta – pozbycie się problemu 

Kasacja SamochodówJeśli posiadamy już kilkunastoletnie auto i to w kiepskim stanie technicznym wówczas nie pozostaje już nic innego jak jego recykling. Kasacja samochodów to jeden ze sposobów na pozbycie się z podwórka zardzewiałego auta niezdatnego do użytku lub takiego, którego naprawa nie ma już najmniejszego sensu. Pozbywając się auta pozbywamy się też kosztów związanych z jego utrzymaniem takich jak obowiązkowa składka OC. Według przepisów nie ważne czy auto jest nowe z salonu czy stoi nieużywane na podwórko płacić ubezpieczenie trzeba. Zanim oddamy auto do kasacji możemy samodzielnie zdemontować z niego niektóre części. Ogólnie pojazd oddawany na złomowisko powinien mieć minimum 90% wagi tej wpisanej w dowodzie. Powinien tez posiadać podstawowe elementy takie jak podwozie, koła, skrzynia biegów czy silnik. Dlatego jeżeli chcemy coś zdemontować to najlepiej jest wybierać układy elektryczne czy części wyposażenia, które są stosunkowo lekkie, i które nie posiadają tańszych zamienników. Te elementy mogą nam się opłacić. Jeśli waga auta jest niższa niż 90% wówczas należy dopłacić 10 zł za każdy brakujący kilogram lub firma może policzyć dodatkowe koszty za zdemontowane części według własnego cennika. Jeśli oddamy kompletne auto do kasacji wówczas otrzymamy kilkaset złotych w gotówce. Zazwyczaj możemy liczyć też na transport na złomowisko. Po kasacji auta należy w ciągu 30 dni zgłosić się do Wydziału Komunikacji i wyrejestrować pojazd oraz zgłosić to do ubezpieczyciela. Im zrobimy to szybciej tym lepiej. Za niewykorzystany okres ubezpieczenia powinniśmy otrzymać zwrot.

Pamiętajmy, że jeżeli nasze auto długo stoi niesprawne na parkingu czy ulicy jego tablice mogą paść łupem osób trzecich i być wykorzystane do popełnienia wykroczenia lub dla innych celów. Kasacja daje nam gwarancje, że nie będziemy musieli tłumaczyć się na policji, że to nie my np. przekroczyliśmy prędkość. Dodatkowo pozbędziemy się uciążliwego problemu szpecącego nasze najbliższe otoczenie zgodnie z przepisami i uwzględnieniem ochrony środowiska.