Kiedy korzystać z masek z filtrami?

Ochrona dróg oddechowych jest bardzo ważna zarówno w kontakcie z osobami chorymi, jak i podczas prac, gdzie szkodliwe substancje mogłyby dostać się do płuc. Regularne przebywanie w środowisku o zwiększonym zanieczyszczeniu powietrza może wpłynąć na osłabienie organizmu, a wskutek tego na utratę zdrowia. Warto odpowiednio o siebie zadbać, stosując przeznaczone do ochrony dróg oddechowej maski z różnymi filtrami, które powinno właściwie się dobierać.

Różnice między rodzajami filtrów w maskach

najlepsze maski z filtrem ffp3Można wyróżnić trzy główne klasy ochrony masek z filtrami – FFP1, FFP2 oraz FFP3. Skrót FFP pochodzi z języka angielskiego („filtering facepiece”) i oznacza maskę filtrującą. Im wyższa jest klasa ochrony, tym maska jest skuteczniejsza. FFP1 filtrują co najmniej 80% cząstek znajdujących się w powietrzu i sprawdzą się w przemyśle budowlanym oraz spożywczych, gdzie w powietrzu nie znajdują się toksyny. FFP2 to już znacznie lepsze maski, które filtrują co najmniej 94% cząstek. Będą odpowiednie w miejscach pracy, gdzie powietrze może być toksyczne – chronią przed substancjami stałymi, płynnymi oraz gazami toksycznymi dla organizmu. Korzysta się z nich między innymi w przemyśle górniczym i metalowym. Maski te określane są również antysmogowymi, gdyż wykorzystywane są w regionach, gdzie powietrze jest w dużym stopniu zanieczyszczone przez smog. Ostatnie z wymienionych, najlepsze maski z filtrem FFP3 służą do ochrony przed wirusami i bakteriami. Filtrują co najmniej 99% cząstek i korzysta z nich przede wszystkim personel medyczny, który jest bezpośrednio narażony na kontakt z osobami chorymi i zakażonymi. Poza wymienionymi filtrami, dostępne są również N95 (filtrująca co najmniej 95% cząstek), a także N99 (która skutecznością zbliżona jest to FFP3). Dobranie właściwego rodzaju filtra będzie właściwie chronić układ oddechowy, nie ograniczając przy tym swobody użytkownika. Różnego typu produkty można zakupić wygodnie w niektórych sklepach internetowych za stosunkowo niewielką cenę.

Pracodawca każdej z branż, które są narażone na kontakt z zanieczyszczeniami, wirusami i toksynami powinien zaopatrzyć swoich pracowników we właściwe maski ochronne. Dzięki korzystaniu z nich, można uchronić swój organizm przed ciężkimi chorobami i niewydolnościami. Odpowiednie maski nie będą powodowały trudności w oddychaniu nawet przez kilka godzin ciężkich prac. Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi każdej z dostępnych w sklepach masek, aby mieć pewność, że zostanie dobrana ta z właściwym filtrem.