Kolorowa kostka sensoryczna

Dzieci bardzo mocno się interesują tym co robią rodzice i starają się ich naśladować. Lubią się bawić przedmiotami przypominającymi te, których używają dorośli. Jednak dotyczy to trochę starszych dzieci, które potrafią już siedzieć i chodzić. Młodsze pociechy jeszcze nie potrafią się w pełni bawić, bo są na etapie nauki podstawowych umiejętności.

Czy warto kupować kostkę sensoryczną?

barwna kostka kontrastowaNiemowlęta nie potrafią się jeszcze samodzielnie bawić, dlatego też rodzic musi pomagać dziecku na tym etapie rozwoju. Przeważnie to mama lub taka podają dziecku zabawkę i się z nim nią bawią, ale są też takie, które maluch sam trzyma w rączce i samodzielnie bada. Mowa tu o gryzakach czy grzechotkach, a później także o zabawkach sensorycznych. Barwna kostka kontrastowa będzie idealna dla kilkumiesięcznego niemowlaka, który jeszcze nie dostrzega lub słabo widzi inne kolory. Kontrastowe barwy są wyraźne, dlatego też maluchy pierwsze je widzą. Nie bez powodu wiele zabawek i książeczek do około szóstego miesiąca życia jest czarno białych. Później dzieci zaczynają dostrzegać czerwony, niebieski, żółty i zielony kolor, które zaczynają się pojawiać w zabawkach. Także kostki sensoryczne spełniają te kryteria i są dostępne jako czarno – białe lub też z elementami w innych kolorach. Tego typu zabawki są przede wszystkim bezpieczne i mają rozmiary dopasowane do wieku dzieci. Kostki sensoryczne przeważnie są niewiele większe niż rączki maluszka, aby bez problemu mógł je trzymać niemowlak. Są także lekkie, gdyż wykonane z pluszu, bawełny czy innej bezpiecznej tkaniny, a wewnątrz mają piankę lub specjalną włókninę antyalergiczną. Jak sama nazwa sugeruje, kostka stymuluje odczucia sensoryczne dziecka dzięki różnych teksturom. Na każdej stronie kostki znajduje się inny materiał, który może mieć wypustki, wgłębienia, chropowatą lub śliską powierzchnię. Dzięki temu dziecko poznaje nowe tekstury, które bada rączkami oraz buzią, gdyż na tym etapie poznanie świata odbywa się oralnie. Kostki mogą zawierać szeleszczące, dzwoniące czy piszczące elementy, które skutecznie przykuwają uwagę malucha.

Zakup kostki kontrastowej dla malucha nie będzie sporym wydatkiem, bo najtańsze modele kupimy już za niecałe trzydzieści – trzydzieści pięć złotych. Przeważnie występują one w formie przytulanek, które stymulują malucha do rozwoju. Dodatkowo dziecko manewruje nią w małych paluszkach i ćwiczy w ten sposób małą motorykę. Im dłużej się będzie nią bawiło, a nawet obserwowało, tym szybciej robi postępy, które bez wątpienia dostrzegą rodzice.