Kropelkowe nawadnianie roślin

Każdy kto posiada ogród chcę żeby był on piękny i zadbany, a rośliny w nim kwitły i rosły obficie. Na taki efekt niestety trzeba zapracować i poświęcić trochę naszego wolnego czasu. Podstawową pielęgnacją jest oczywiście podlewanie. Bez wody praktycznie żadna roślina, która znajdzie się w naszym ogródku nie przeżyje. Istnieje wiele metod podlewania i każda z nich jest skuteczna. Jedną z nich jest zamontowanie na naszym ogrodzie systemu nawadniania kropelkowego.

System kropelkowy do nawadniania roślin

kropelkowe systemy nawadniania roślinJest to metoda, która umożliwia nam systematyczne podlewanie wyznaczonej przez nas powierzchni. Z pomocą takiej instalacji dostarczamy niewielkie ilości wody bezpośrednio pod krzewy, kwiaty lub warzywa. Kropelkowe systemy nawadniania roślin dzieli się na trzy podstawowe metody. Uwzględniają one zamontowanie taśmy lub linii kroplującej lub zastosowanie węża kroplującego. Odpowiednią metodę należy dostosować do charakteru uprawy. Przewody rozprowadzające wodę można zamontować zarówno pod ziemią jak i na jej powierzchni. Nawadnianie kropelkowe jest uniwersalnym rozwiązaniem do podlewania różnych miejsc w naszym ogrodzie. Można je zastosować do osłonionych upraw, które znajdują się w szklarni lub tunelu. Zamontowanie wewnątrz żywopłotu sprawi, że będzie on równomiernie nawadniany. Za pomocą tego sposobu można również podlewać rośliny uprawiane w pojemnikach i donicach na balkonie. Świetnie sprawdzi się również w sytuacji nawadniania przydomowego sadu czy warzywniaka. Szczególnie polecany jest przy uprawie truskawek, pomidorów i borówek, ponieważ te rośliny nie tolerują dobrze podlewania od góry. Podczas zwykłego podlewania nadziemne części tych roślin są często moczone co prowadzi do ich niszczenia i gnicia. Zmniejszy to również ryzyko pojawienia się chorób grzybicznych. Możliwe jest również dostarczenie za jego pomocą  niezbędnych dla niektórych roślin nawozów mineralnych. Będą one wówczas rozprowadzone równomiernie. Jest to korzystne rozwiązanie, które pozwoli na oszczędne i racjonalne zużywanie wody oraz oszczędzi nasz czas.

Na rynku istnieje wiele systemów, które pomagają nawodnić nasz ogród na różne sposoby. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się zwłaszcza latem, kiedy temperatura jest wysoka, a brakuje naturalnych opadów deszczu. Ten system jest coraz częściej stosowany w ogrodach na całym świecie i pozwala na znaczne oszczędzenie czasu, który tracimy podczas tradycyjnego podlewania konewką lub wężem. Jest to zdecydowanie duże ułatwienie, które wykonuje za nas większa część pracy jaką trzeba włożyć żeby odpowiednio zadbać o ogródek.