Którą folię do pakowania żywności wybrać?

Maszyny rolowe są szerzej znane pod nazwą automatu pracującego w technologii FFS, czyli Forming Filling Sealing. Te trzy słowa, zaczerpnięte z języka angielskiego odnoszą się do tworzenia opakowań z dwóch folii. Podczas ich spajania wykorzystuje się wytworzone ciepło i zgrzewanie na gorąco. Ponadto, można zabezpieczyć produkt wewnątrz dzięki wytworzonej próżni lub za pomocą wytworzonych gazów ochronnych.

Zalety folii do maszyny rolowej

wytrzymałe folie do maszyn rolowychDzięki nowoczesnej maszynie do hermetycznego pakowania żywności można zaoszczędzić czas pakowania produktów i folię potrzebną do jej szczelnego zamknięcia. Trudno wyobrazić sobie jej brak w zakładzie na linii montażowej. Pracownicy nie są w stanie podołać seryjnemu owijaniu tysięcy produktów, dlatego tak istotna jest maszyna i to, czym owija. Wielce pomocne okazują się też wytrzymałe folie do maszyn rolowych. Dzięki najlepszej jakości folii można maszyna rolowa może bez obaw opakowywać produkty na skalę masową. Ważne jest, żeby była wytrzymała na rozciąganie. Dzięki wysokiej odporności na mechaniczne zniekształcenia można ją odpowiednio naciągnąć do pożądanego kształtu i przy tym  się nie rozerwie. Do tego, musi bardzo dobrze i sprawnie poddawać się procesowi zgrzewania. Warto zaopatrzyć się w folię, która będzie odpowiednio wytrzymała na temperaturę w miejscach, gdzie ma chronić produkt i jednocześnie będzie odpowiednio trzymała hermetyczne środowisko wewnątrz. Maszyna wykorzystuje wytworzone ciepło, więc folia musi wytrzymać wysokie temperatury, z którymi może się zetknąć. Jako że w folie są pakowane produkty żywnościowe, stanowi ona barierę dla niepożądanych drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Dobra folia musi jak najlepiej przeciwdziałać zakażeniu poprzez tlen, parę wodną i inne substancje lotne znajdujące się w powietrzu. Końcowe opakowanie musi być też odpowiednio przezroczyste, by konsument wiedział, co kupuje i mógł dojrzeć to, co jest w środku. Idąc za głosem ludu, który wybiera folie dwuwarstwowe, najczęściej wybierane są te, na bazie poliamidu i polietylenu.

W ofercie wielu producentów są folie do maszyn rolowych dolne i górne. To oznacza, że można dobrać odpowiednie szpule materiału do owijania z góry i z dołu. Jedne i drugie folie są najlepsze, gdy mają wysoki połysk i są transparentne. Oprócz dobrej przezroczystości najlepiej gdyby folie miały możliwość nadruku logo firmowego i innych informacji. W ten sposób można zaprezentować konsumentowi gotowy produkt, odpowiednio zabezpieczony i należycie zaprezentowany w sklepie.