Leczenie uzależnień narkotykowych

W codziennym życiu mamy kontakt z różnego rodzaju substancjami odurzającymi i uzależniającymi. Są one mniej lub bardziej dostępne i popularne. Taką substancją uzależniającą najbardziej znaną, popularną oraz ogólnie akceptowaną przez społeczeństwo jest alkohol. Coraz częściej słyszymy o uzależnieniach od hazardu, komputera czy zakupów. Ale największe spustoszenie w organizmie człowieka czynią narkotyki i substancje psychoaktywne. Wpływają bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy doprowadzając do stopniowej degradacji.

Skuteczna terapia uzależnień od narkotyków

właściwa terapia dla uzależnionych od narkotykówOsoba zażywająca substancje takie jak marihuana, kokaina, amfetamina, heroina i tym podobne początkowo czuje się bardzo dobrze. Rozpiera ją energia, ma jasny umysł, dobry nastrój, bogatą wyobraźnię. Z czasem jednak spada koncentracja, pojawia się apatia, halucynacja i problemy z pamięcią. Odczuwa nieuzasadnione lęki, stany depresyjne. Stopniowo zaczynają się dołączać objawy subiektywne takie jak zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, może dojść do niewydolności krążenia, całkowitego zatrucie i wyniszczenia organizmu i wielu poważnych dolegliwości których efektem może być nawet śmierć osoby uzależnionej. Odczuwa ona konieczność przyjmowania substancji odurzającej w coraz większych dawkach, stara się ją zdobyć za wszelką cenę.  Jedynym ratunkiem jest właściwa terapia dla uzależnionych od narkotyków. Aby ją podjąć należy zacząć od akceptacji choroby oraz wczesnej diagnostyki, następnym etapem jest skuteczne leczenie oraz terapia. Wszystko to musi być dopasowane do rodzaju uzależnienia oraz stopnia wyniszczenia organizmu. Może odbywać się w trzech etapach, jako krótkoterminowa w oddziałach i szpitalach psychiatrycznych. Trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Średnioterminowa trwa około ośmiu tygodni i odbywa się w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień, oraz długoterminowa trwająca nawet do dwóch lat. Połączona z detoksem i pracą z terapeutą indywidualną i grupową. W trakcie leczenia pacjent jest odtruwany, poznaje przyczynę problemu i stara się ją zwalczyć. Pokonuje głód abstynencyjny, uczy się asertywności i odbudowuje relacje z bliskimi.

Narkomania to poważny problem prowadzący do całkowitego wyniszczenia. Niepokojące jest to, że zaczyna dotyczyć osób w coraz młodszym wieku. Zaczyna się od fazy eksperymentalnej, która może prowadzić do uzależnienia. Następnie jest faza okazjonalna, której efektem jest nawyk. Nawyk w którym odczuwana jest potrzeba zażywania, ale jeszcze można ja zwalczyć. No i uzależnienie, które wymaga profesjonalnego leczenia i terapii.