Metody izolacji stropodachów

Dachy płaskie, które są bardzo popularne, szczególnie w rejonach o bardziej przyjaznym ciepłym klimacie, zdobywają popularność także w naszym kraju. Domy tego typu to przede wszystkim nowoczesność i ładni design. Nasz klimat nie jest jednak do końca przystosowany do tego typu budynków i dlatego dach płaski powinien być odpowiednio wykonany, aby mieszkańcy nie mieli z nim później problemów. Wszelkie zaniedbania na pewno wyjdą na jaw prędzej, czy później.

Co zastosować na izolacje stropodachu?

izolacje stropodachuKażdy stropodach powinien zostać zaizolowany zarówno termicznie jak i przeciw wilgoci. Z reguły najprostsza kombinacja polega na zastosowaniu styropianu i papy. Jest to dość prosta konstrukcja oparta na styropapie, która zapewnia cieplną izolacje stropodachu i dodatkowo wstępną izolację przeciwwilgociową. Stropopapa to nic innego jak twardy styropian z przymocowaną do jednej strony papą. Styropian układa się i mocuje na stropie, papą do góry, a następnie na wierzch układa się wierzchnią warstwę papy na gorąco. Taki sposób izolacji dachu zapewnia izolację cieplną i przeciwwilgociową w jednym. Innym rozwiązaniem jest położenie papy na płytach drewnianych przymocowanych do krokwi. Izolację cieplną wykonuje się tutaj na zasadzie wełny mineralnej ułożonej pod płytami pomiędzy krokwiami. Dodatkowo w tym rozwiązaniu uzyskuje się doskonałą wentylację dachu, ponieważ wełna nie przylega szczelnie do wszystkich elementów konstrukcji. Poza pokryciem z papy stosuje się na stropodachy także inne rozwiązania, takie jak gonty bitumiczne, czy też odpowiednio wyprofilowana blacha trapezowa, po której w doskonały sposób spływa woda. Montaż tych elementów przebiega w podobnej myśli konstrukcyjnej jak papa i podłoże może być niemal identyczne. Brak konieczności rozłożenia blachy po całości pozwala na podjęcie pewnych ustępstw, na przykład montując ją bezpośrednio do krokwi. Jest to rozwiązanie dobre, tylko pod względem ekonomicznym i powinno się go unikać w momencie, gdy ktoś ma zamiar po tym dachu chodzić.

Jak widzimy rozwiązań izolacji stropodachu jest dość sporo. Najlepiej jest spytać się o zdanie fachowców, którzy doradzą nam jakie rozwiązanie wybrać w konkretnej sytuacji. Dodam, że nie każde sprawdzi się w konkretnych warunkach, dlatego nie pozostawiajmy tej decyzji samemu sobie. Jeszcze jedna rzecz, jeśli chodzi o dach, to nie patrzcie na koszty jego wykonania, gdyż jest to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. W końcu, jak to się powszechnie mówi, każdy chce mieć swój dach nad głową.