Modele samochodów wyścigowych

Wyścigi samochodami radio control po raz pierwszy na świecie zorganizowane były w Japonii. Miało to miejsce dobre kilkanaście lat temu. Obecnie dużo się zmieniło, moda na tego typu zabawy obiegła cały świat i wyścigi organizowane są w niemal każdym kraju w tym i w Europie. Może nie są one wszędzie tak popularne, jak w krajach azjatyckich i Stanach zjednoczonych, ale nawet i w Polsce możemy znaleźć kilka większych imprez wyścigowych RC. W wyścigu może wziąć udział każdy po uprzednim zgłoszeniu się, jedynym warunkiem jest posiadanie własnego modelu samochodu.

Budowa profesjonalnego autka wyścigowego

profesjonalne samochody rcJeśli chcemy poważnie zająć się wyścigami rc musimy posiadać własny profesjonalny model Radio Control. Istnieje możliwość zakupu gotowego modelu w sklepie, kwota, jaką musielibyśmy przeznaczyć na taki zakup to około trzech tysięcy złotych. Drugim sposobem jest zbudowanie takie samodzielnie z gotowych części. Profesjonalne samochody rc biorące udział w wyścigach to w większości modele zbudowane własnoręcznie przez ich właścicieli. Jest to trochę tańszy sposób i dużo lepszy, ponieważ możemy dostosować model do naszych prywatnych preferencji. Budowa wbrew pozorom nie jest taka trudna. Wystarczy kupić wszystkie potrzebne części, które będą ze sobą kompatybilne i złożyć wszystko w jedną całość. Powinniśmy zacząć od zakupu jednostki napędowej. Mamy do wyboru silnik spalinowy i elektryczny. Kupując, powinniśmy się kierować stosunkiem mocy, przez niego generowanej do jego masy, im lepszy będzie, tym lepiej dla nas. Następnie musimy dobrać do tego sterowanie minimum czterokanałowe, pozwalające na jazdę w przód i tył oraz na skręcanie w obie strony. Zakup ramy będzie następnym etapem, tutaj zwracamy uwagę na jej wielkość, wagę i wytrzymałość. Do ramy dobieramy odpowiednie zawieszenie i wielkość kół. Koła najlepiej wybrać z oponami pełnymi, bez potrzeby pompowania. Opony powinny mieć bieżnik odpowiadający nawierzchni, po jakiej mamy zamiar się poruszać. Po złożeniu tych elementów przychodzi czas na wybór baterii, która powinna być lekka, ale bardzo wydajna. Ostatnim etapem budowy własnego samochodu rc jest wybór karoserii pasującej do specyfiki budowanego przez nas modelu.

W dobie internetu, części potrzebne do budowy możemy ściągać z zagranicy, dzięki temu zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Najlepiej sprowadzać wszystko z kraju, który jest kolebką modeli rc, czyli Japonii. Zyskamy w ten sposób bardzo dobrą jakość wszystkich składowych modelu, dającą bardzo długo żywotność całej konstrukcji. Jeśli nie mamy pomysłu, jak nasz model ma wyglądać lub boimy się, że nie jesteśmy w stanie zachować wszystkich parametrów, możemy kupić lub wyszukać w internecie gotowy projekt i na jego podstawie zacząć budowę.