Monitorowanie stanu opraw świetlnych

 

W miejscach, gdzie jednocześnie mogą przebywać duże ilości osób koniecznym jest stosowanie dodatkowych instalacji, które mają na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w przestrzeniach zamkniętych, gdzie największym zagrożeniem jest często wystąpienie pożaru. W związku z tym w obiektach takich jak galerie handlowe, obiekty użyteczności publicznej czy duże firmy powszechnie spotykane są systemy sygnalizacji pożaru.

Zastosowanie oświetlenia awaryjnego

oświetlenie awaryjne - monitoringSą one zbudowane w oparciu o certyfikowane elementy, które pozwalają szybko wykryć zagrożenie oraz przekazać informację osobom zgromadzonym w obiekcie, a także stosownym służbom. Niemniej jednak instalacje te powinny być uzupełnione o oświetlenie awaryjne, które ma na celu doświetlenie dróg ewakuacyjnych. Kolejną jego funkcją jest zapewnienie odpowiedniego natężenia światła w momencie zaniku napięcia zasilającego oświetlenia pierwotnego. W celu jak najlepszego wykorzystania potencjału dostępnych na rynku rozwiązań stosuje się oświetlenie awaryjne – monitoring, który pozwala na diagnozę i sprawdzenie stanu pojedynczych opraw świetlnych. Niektóre rozwiązania pozwalają nadzorować kilka tysięcy opraw co jest szczególnie przydatne właśnie w rozległych obiektach. Centralki takich systemów składają się między innymi z: panelu dotykowego, modułów, wejść, wyjść, urządzeń sygnalizujących, ekranu, akumulatora oraz podobnych urządzeń. Posiadają wiele funkcji takich jak: możliwość zdalnej kontroli, monitorowanie centrali, sygnalizację stanu systemu, możliwość zmiany trybu pracy oprawy z centrali, automatyczne wykonywanie testów, rejestrowanie wyników, tryb pracy nocnej oraz wiele innych. Warto dodać, że zarówno systemy sygnalizacji pożaru oraz oświetlenie awaryjne powinno być montowane przez uprawnione firmy, które specjalizują się w instalacjach niskoprądowych. Tylko w ten sposób zapewniona może być najwyższa jakość wykonania usługi oraz pełna niezawodność działania instalacji.

Co więcej niektóre elementy systemu mogą być wyprodukowane przez niezależne podmioty. W takim przypadku bardzo ważnym zagadnieniem jest ich kompatybilność. Niemniej jednak dostępne obecnie na rynku rozwiązania z reguły mogą być stosowane z urządzeniami innych producentów. Jest to poniekąd uwarunkowane prawnie. Warto dodać, że tylko najlepszej jakości sprzęt może zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa. Właśnie dlatego w projektach powinny być uwzględniane jedynie sprzęty renomowanych producentów, którzy od dłuższego czasu są na rynku oraz znają się na tym co robią.