Na czym polega przegląd techniczny samochodu?

 

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest wykonywanie jego regularnych przeglądów w terminach, które określone są przez prawo o ruchu drogowym. Każdy przegląd wpisywany jest zarówno do elektronicznego systemu ewidencji pojazdów jak i do dowodu rejestracyjnego. Przeglądy w samochodach osobowych i dostawczych wykonuje się co rok. Wyjątkiem są samochody fabrycznie nowe, w których pierwszy przegląd trzeba zrobić po trzech latach a kolejny po dwóch. W przypadku instalacji gazowej przeglądy wykonuje się co rok.

Co jest sprawdzane na przeglądzie technicznym?

techniczny przegląd samochodu we wrocławiuWybierając się z samochodem na przegląd do stacji kontroli pojazdów trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego, w którym fakt przejścia przeglądu zostanie odnotowany odpowiednią pieczątką. Przegląd techniczny odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu. Znajduje się w nim długi kanał, z którego diagnosta może dokładnie obejrzeć podwozie samochodu. Każdy techniczny przegląd samochodu we Wrocławiu zaczyna się od tego, że sprawdzone zostają dokumenty naszego samochodu oraz zgodność numer VIN pomiędzy danymi w dowodzie a tymi zamieszczonymi na tabliczce znamionowej pojazdu. Następnie diagnosta zweryfikuje wyposażenie samochodu oraz sprawność działania elektroniki. Kolejnym krokiem będzie już faktyczne zbadanie stanu technicznego samochodu. Sprawdzony zostaje układ kierowniczy, zawieszenie pojazdu czy chociażby układ jezdny i hamulcowy. Wszystkie aspekty mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy zostają poddane dokładnej weryfikacji przy pomocy specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Jeśli stan techniczny samochodu nie budzi zastrzeżeń diagnosty to w dowodzie wbijana jest pieczątka i wpisywana jest data kolejnego przeglądu. Jeśli w samochodzie wykryta zostanie usterka to właściciel ma czternaście dni na jej usunięcie. Następnie musi jeszcze raz udać się na przegląd, ale do tej samej stacji kontroli pojazdów, w której wykryto usterkę. Terminowe wykonywanie przeglądów technicznych jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Brak terminowo wykonanego przeglądu może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. W przypadku kontroli drogowej wiąże się to ze sporym mandatem, ale może się również skończyć odholowaniem pojazdu na policyjny parking. Na szczęście każdy kierowca wie, że przeglądy robić trzeba. Trzeba tylko pamiętać, że dzisiaj przegląd jest naprawdę dokładny i szczegółowy. Nie ma już możliwości przymknięcia oka przez diagnostę, który wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości.