Rynek producentów płyt warstwowych jest duży dzięki ogromnemu zainteresowaniu tym materiałem budowlanym. Przy wykorzystaniu paneli uzyskanych z racjonalnego połączenia różnorodnych materiałów izolacyjnych i okładzin blaszanych powstają nowoczesne, lekkie i trwałe konstrukcje halowe o różnym przeznaczeniu. Płyta warstwowe to doskonały materiał konstrukcyjny i konstrukcyjno – izolacyjny stosowany do wznoszenia hal magazynowych, produkcyjnych, obiektów sportowych, handlowych oraz budynków inwentarskich. Powstają z niego doskonałe chłodnie, mroźnie, garaże i coraz częściej budynki mieszkalne.
Płyty warstwowe PIR
W Polsce działa wielu producentów bardzo wysokiej jakości płyt warstwowych. Dostarczają oni swoje produktu nie tylko na polski rynek ale obsługują również kontrakty zagraniczne. Trzeba mieć świadomość, że aby powstała bardzo dobra, rekomendowana płyta warstwowa PIR musi ona przejść serię bardzo rygorystycznych testów aby stać się wyrobem certyfikowanym. Płyt warstwowych najlepszych producentów rekomendować nie trzeba gdyż o ich jakości świadczy skala produkcji oraz wolumen sprzedaży. Producenci przywiązują szczególną wagę do jakości swoich produktów i nie szczędzą trudu w certyfikowanie swoich płyt warstwowych gdyż to na bardzo konkurencyjnym rynku zapewnia duży zbyt. Proces produkcyjny płyt warstwowych odbywa się na masową skalę przy zastosowaniu w pełni automatycznych linii. Wszystkie użyte do wytwarzania najlepszych płyt izolacyjnych PIR muszą być najwyższej jakości. Dlatego też okładziny zewnętrzne płyt warstwowych wykonuje się z najlepszych nierdzewnych blach stalowych zabezpieczonych warstwami organicznymi lub cynkiem i aluminium w przypadku płyt na pokrycia dachowe i elewacje zewnętrzne. Muszą one być bardzo odporne na działanie bardzo agresywnych i zmiennych warunków środowiska zewnętrznego oraz wielu czynników biologicznych. O bardzo wysokiej jakości płyt warstwowych PIR świadczy fakt, że obiekty z nich wykonywane nie wymagają żadnych prac renowacyjnych i naprawczych w zakresie użytych modułów. Płyty z rdzeniem PIR są ogniotrwałe dzięki czemu obiekty są bardzo bezpieczne.
Tradycyjne techniki budowlane przynajmniej w zakresie budownictwa halowego zaczynają wyraźnie ustępować konstrukcjom wykonywanym z lekkich płyt warstwowych PIR. Składa się na to kilka powodów. Pierwszym bardzo istotnym jest możliwość bardzo szybkiego wzniesienia obiektu za stosunkowo niewielką cenę. Kolejny czynnik to lekka konstrukcja umożliwiająca posadowienie hali na gruntach mniej zwięzłych gdzie budowa obiektu technikami tradycyjnymi byłaby wykluczona. Poza tym płyty warstwowe bardzo dobrze i łatwo jest łączyć z innymi technikami. Pełen obraz i wiedzę na temat płyt warstwowych PIR znajdziemy na stronach internetowych producentów.