Niezawodna kurtyna paskowa

Przestrzenie dobrze zarządzanych firm produkcyjnych oraz centrów logistycznych mają starannie zagospodarowane i wydzielone strefy o innym przeznaczeniu. Aby uniknąć wydatków na budowę stałych ścian działowych obecnie stosuje się tanie i bardzo skuteczne przegrody z folii PCV. Jest to materiał o dobrych właściwościach izolacji termicznej i akustycznej. Dobrze zaprojektowana i wykonana przegroda paskowa jest bardzo skuteczną barierą pozwalającą uzyskać oszczędności w wydatkach na energię przeznaczoną na ogrzewanie.

Kurtyny z pasów PCV

przegrody paskoweNajczęściej stosowane kurtyny przemysłowe są wykonane z pasków folii stąd bardzo często występują w nomenklaturze fachowej jako przegrody paskowe. Przegrody przemysłowe aby działały skutecznie muszą być wykonywane na zamówienie dla konkretnego miejsca po uwzględnieniu żądanych przez inwestora parametrów izolacji. Znając potrzeby danego miejsca dobiera się pasy folii o odpowiedniej grubości i szerokości. Pasy umieszczane są w metalowych zawiesiach i montowane w taki sposób aby wzajemnie zachodziły na siebie. Daje to w efekcie bardzo dobrą barierę zabezpieczającą przed różnymi czynnikami. Dla bezpieczeństwa pracowników krawędzie pasów foliowych są zaokrąglone. Folia PCV posiada szereg właściwości fizycznych i chemicznych czyniących z niej trwały i odporny materiał. Pasy z folii PCV są odporne na działanie większości kwasów i zasad oraz substancji oleistych. Jest to tworzywo odporne na rozciąganie, rozrywanie i przebicia. Jednak w razie zniszczenia pasa z jakichś przyczyn można go w szybki i tani sposób zastąpić nowym. W celu wzmocnienia pasów w miejscach ruchu wózków widłowych na taśmach umieszcza się wzmocnienia w postaci sztywnych uwypukleń. Podstawowym zadaniem przegród paskowych jest eliminacja ruchów powietrza na przestrzeni hal oraz izolacja akustyczna. Oprócz tego zadaniem przegród paskowych jest powstrzymywanie zanieczyszczeń stałych w formie pyłów, blokada przed owadami oraz ograniczenie przemieszczania się szkodliwych oparów. Specjalistyczne kurtyny paskowe produkowane są w postaci parawanów spawalniczych, kurtyn do mroźni i chłodni, bakteriobójczych i innych.

Obecnie kurtyny paskowe to podstawowy materiał do segmentacji powierzchni hal. Mocowane są na stałe lub w formie kurtyn przesuwnych w miejscach o ograniczonym ruchu. Używa się ich do wydzielenia całych działów produkcji czy magazynowania. Często otacza się kurtynami całe linie produkcyjne oraz pojedyncze maszyny. Są wreszcie stosowane do wyznaczenia i zabezpieczenia pojedynczych stanowisk pracy (np. parawany spawalnicze). Zauważymy je również na w lotach do komór roboczych wielu maszyn oraz na zakończeniach taśmociągów.