Nowoczesne elastomery poliuretanowe

W przemyśle bardzo często używa się zamienników. Dzięki nim można łatwiej i szybciej wyprodukować części, które później się sprzedawane i eksportowane poza granicę kraju. W szukaniu tworzyw, które mogłyby godnie zastąpić dane towary ważne jest, żeby jak najbardziej przypominały możliwościami wykorzystania pierwotne produkty. Jednym z takich wielozadaniowych materiałów jest sprawdzony elastomer poliuretanowy.

Do czego wykorzystujemy elastomer poliuretanowy?

sprawdzone elastomery poliuretanoweMożliwość wykorzystania elastomerów jest równie dużo, co ich zalet. Na pierwszy rzut oka nie różnią się wiele gumy, lecz mają o wiele szersze zastosowanie. Dzięki temu, że jest to materiał gumopodobny, sprawdzone elastomery poliuretanowe są możliwe do wykorzystania wszędzie tam, gdzie dotąd używało się gumy. Te tworzywo również można wyciągać i wyginać na kilka sposobów, a do tego są bardzo odporne na kwasy chemiczne. Oznacza to, że mogą być wykorzystywane w urządzeniach, gdzie wykorzystuje się żrące płyny. Elastomer można też zastosować przy produkcji ceramicznych i metalowych przedmiotów, a do tego nie ścierają się pod wpływem czasu i innych urządzeń, w których są zamontowane. Dzięki temu można stosować je zarówno w środowisku suchym, jak i mokrym. Jako, że są podobne do gumy można jest montować w miejscach, gdzie trzeba je rozciągnąć, a przy tym nie mogą pęknąć. Działają jak tłumiki drgań i montuje się je, między innymi w odbojnikach pras, sprzęgłach, bieżnikach kół czy w podkładkach antywibracyjnych. Kolejnymi zaletami tych materiałów jest ich wytrzymałość na średnio kwaśne, neutralne i zasadowe środowisko oraz na wysokie i niskie temperatury. Dzięki wspominanej wytrzymałość na kwaśne chemikalia można potraktować je benzyną czy rozpuszczalnikiem, a nie powinny się przerwać, ani rozerwać. Udowodniono, że elastomery poliuretanowe są odporne także na kwas siarkowy i olej. Jak, że są gładkie i błyszczące przypominają stal, ale są od niej aż sześć razy lżejsze. Do tego dochodzi ich funkcja ochrony przed prądem, odporność na starzenie się tworzywa i fakt, że brud się go nie ima w trakcie pracy.

Jak widać, elastomery poliuretanowe są sprawdzone i chętnie wykorzystywane w produkcji podzespołu podobnych do gumy, stali i ceramiki. Oprócz tego, że wyglądają ładnie można je z powodzeniem wykorzystywać na wielu poletkach i cieszyć się ich długotrwałymi właściwościami. Z pewnością w przyszłości będziemy jeszcze częściej natrafiali na wyroby z tego tworzywa, dziś można je znaleźć głównie w branży rolniczej i motoryzacyjnej.