Nowoczesne paśniki dla koni

Wiele osób może nie mieć pojęcia nawet o tym, że czasami podawanie pokarmu konkretnym gatunkom zwierząt musi być prowadzone naprawdę rozsądnie i dokładnie. Przecież mają one pod tym względem pewne specyficzne zachowania, które dla ich dobra należy kontrolować. Takie zachowania wynikają przede wszystkim z tego, że konkretne zwierzęta normalnie występowały w środowisku naturalnym i przez to miały ograniczony dostęp do pokarmów. Bardzo dobry wpływ na stan zdrowia koni może mieć to, że ich właściciel zdecyduje się na wykorzystywanie paśników stworzonych z myślą o tych konkretnych zwierzętach.

Jak wygląda praca przy paśniku dla koni?

paśnik dla koniPaśnik to tak naprawdę specyficzna konstrukcja, która służy do tego, aby można było wkładać tam głównie siano lub inne pokarmy o podobnej strukturze przygotowane z myślą o koniach. Główny problem z tymi zwierzętami będzie polegał na nadmiernym łakomstwie, jeżeli chodzi o spożywanie czegoś takiego. Jednym z wielu zadań nowoczesnego paśnika w zależności od wybranego modelu może być więc przynajmniej częściowe utrudnienie im dostępu do pokarmu tak, żeby spożycie konkretnej pozycji zajęło im zdecydowanie więcej czasu. Sprytne zwierzę będzie w stanie wyciągać stamtąd stopniowo siano, ale będzie to zadanie trudniejsze niż w przypadku braku jakiejkolwiek konstrukcji. Paśnik dla koni może mieć różny kształt w zależności od tego, gdzie ma być wykorzystywany. Ten przeznaczony do wykorzystywania w tak zwanym boksie będzie oczywiście mniejszy, bo ma z niego korzystać tylko jeden osobnik. Większe możemy coraz częściej obserwować na przykład na wybiegach szczególnie w czasie zimy, wtedy gdy brakuje tam dostępu do zielonej trawy. Te najpopularniejsze swoim kształtem przypominają najczęściej umieszczoną na odpowiedniej wysokości literę V. Ta wysokość to jednak pojęcie względne, ponieważ podpórki takiego paśnika powinny być pod tym względem dopasowane do konkretnego gatunku koni.

Różnice w budowie tych zwierząt potrafią być naprawdę znaczące. Nie tylko ilość, ale też jakość pokarmu ma tutaj znaczenie. W każdym przypadku jednak efekt pozostaje bardzo podobny. Niezwykle cenne siano jest bowiem odizolowane od podłoża, na którym może zwykle znajdować się duża liczba zanieczyszczeń czy nawet drobnoustrojów, które stanowiły zagrożenie dla układu pokarmowego hodowanych koni. W końskich paśnikach może zmieścić się różna ilość pokarmu. W momencie dokonywania zakupu powinniśmy być więc naprawdę ostrożni i uważni. Raz zakupiony paśnik będzie mógł spełniać tę samą funkcję przez całe lata.