Nowoczesny model lokomotywy

Modelami interesowałem się od dawna, choć dopiero od kilku lat zacząłem aktywnie składać własną kolekcję, budując pierwsze, dość prymitywne makiety, które z czasem ulepszałem. Z pomocą kolegów modelarzy, udało mi się rozwinąć umiejętności na tyle, by móc spokojnie tworzyć własne makiety, wyglądające na tyle satysfakcjonująco, by można je było pokazywać innym.

Futurystyczne modele kolejowe

vectron h0W pewnym momencie postanowiłem połączyć pracę z pasją, wykorzystując modele i makiety do prezentacji nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie sieci kolejowej. Oznaczało to nowe wyzwanie i pracę od podstaw nad nową makietą, gdyż większość posiadanych przeze mnie modeli reprezentowało maszyny starego typu, będące powoli wycofywane z użycia. Jedyną nową maszyną jaką posiadałem był model vectron h0, akurat w odpowiednich kolorach i satysfakcjonującym wykonaniu, więc mogłem go śmiało wykorzystać do nowego projektu. Podpatrzyłem również różne rodzaje modeli u kolegów modelarzy, szczególnie tych zajmujących się podobnymi pokazami profesjonalnie. Po zasięgnięciu od nich informacji o najlepszych sklepach z modelami, zostałem skierowany na stronę producenta najlepiej odwzorowanych i wykonanych modeli, posiadających wszelkie potrzebne szczegóły, porządnie wykonane oświetlenie i nawet takie detale jak teksturowane siedzenia i podświetlone wnętrza. Strona miała w ofercie zarówno modele starych maszyn, jak i tych najnowocześniejszych, które szczególnie mnie interesowały. Były tam również wszelkie potrzebne dodatki, takie jak dedykowane tory do kolei szybkiej jazdy, specjalne kontrolery do programowania jazdy, włączania oświetlenia i zmiany toru. Także elementy makiet oferowane na tej stronie były z najwyższej półki, a prezentowane zdjęcia można było czasem pomylić z autentycznymi zdjęciami prawdziwych miejsc. Zaopatrzyłem się więc we wszystko, co było mi niezbędne do budowy zaawansowanej technologicznie i futurystycznie wyglądającej makiety kolejowej o naprawdę imponujących rozmiarach. Było to niemałe wyzwanie, gdyż do tej pory nie robiłem niczego o tak dużej skali, aczkolwiek efekt końcowy okazał się bardzo zadowalający.

Makieta nie dość że zwracała na siebie uwagę dużą ilością detali, zarówno na modelach jak i elementach terenu, to jeszcze wyglądała bardzo nowocześnie, ze znaczną ilością modeli o opływowych kształtach bez ostrych krawędzi, w jasnych, przyciągających wzrok kolorach. Prezentacja okazała się o tyle sukcesem, iż wielu kolegów z pracy zasypywało mnie dziesiątkami pytań o jej wykonanie.