Wygodnie jest przebywać zima w ciepłym domu. Przytulne pomieszczenia, książka i kubek gorącej herbaty, gdy za oknem sypie śnieg, to bardzo przyjemna perspektywa. Miło jest wtedy spoglądać z okna na zimowe krajobrazy i podziwiać ich piękno. Jednakże aby taki stan osiągnąć, trzeba czymś ogrzać dom. Najczęściej robi się to za pomocą węgla. Sprawa jest czasami problematyczna, bowiem wybór odpowiedniego gatunku opału może sprawiać niemałe trudności.
Jakie cechy ma węgiel wysokiej jakości?
Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów węgla opałowego. Nie każdy wie, jak rozróżniać lepsze gatunki od tych gorszych. Przy tym trzeba jeszcze pamiętać, że określony rodzaj węgla niekoniecznie sprawdzi się w każdym przypadku. To, co jest dobre w określonych warunkach, nie musi wcale identycznie zadziałać w nieco innych. Zawsze trzeba każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj pieca, wielkość domu do ogrzania, czy wydajność instalacji grzewczej. Są jednak pewne cechy węgla, które zawsze świadczą o jego jakości. Najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem. Wysokogatunkowy węgiel orzech – marcel odznacza się niską zawartością siarki i popiołu. Mała ilość odpadów oznacza, że na tonę węgla przypada bardzo duża ilość wartościowego materiału opałowego. Niewiele jest w nim elementów zbędnych, które nie mogą podlegać spaleniu. Wiąże się z tym mniejszy nakład pracy osoby odpowiedzialnej za obsługę pieca. Niewiele jest bowiem odpadów po spaleniu, a zatem piec nie musi być ciągle czyszczony. Zmniejszenie częstotliwości usuwania popiołu to oszczędność czasu i wysiłku. Podobnie rzecz ma się z wilgocią. Węgiel ten jest suchy, a co za tym idzie, bardziej opłaca się go kupować. Im wyższa wilgotność węgla, tym jest on cięższy, a zatem za tę samą ilość materiału musimy zapłacić więcej. Ponadto wykazuje bardzo niską, bliską zeru, spiekalność przy jednoczesnej wysokiej wartości opałowej. Mówiąc prościej, po prostu dobrze się wypala, nie pozostawiając po tym procesie spieków, które są w istocie marnowaniem materiału.
Połączenie tych cech czyni ten materiał bardzo opłacalnym w użyciu. Przeliczając oszczędności w ogrzewaniu budynku w skali roku, można być przyjemnie zaskoczonym. To jednak nie jest jeszcze koniec korzyści płynących z używania dobrego węgla. Orzech to węgiel o średniej wielkości ziarnach – od 25 do 80 milimetrów. Może on być łączony z innymi rodzajami opału. Ten zabieg pozwala na kontrolę tempa spalania oraz jego regulowanie stosownie do zapotrzebowania.