O samochodową klimatyzację trzeba odpowiednio dbać

W zdecydowanej większości samochodów poruszających się po polskich drogach kierowcy mają do dyspozycji klimatyzację. W starszych pojazdach i samochodach z niższej półki klimatyzacją steruje się manualnie. W nowszych i droższych autach kierowcy mają do dyspozycji klimatyzację automatyczną. Mogą ustawić sobie dowolną temperaturę a klimatyzacja samoczynnie sprawi, że właśnie taka temperatura będzie panować w samochodzie. Zarówno o klimatyzację automatyczną jak i manualną trzeba odpowiednio zadbać.

Klimatyzację trzeba regularnie nabijać czynnikiem chłodniczym

nabijanie klimatyzacji w szczecinieJak prawidłowo dbać o samochodową klimatyzację? Najpierw trzeba wiedzieć jak jej używać, żeby nie doprowadzić do popękania przewodów w chłodnicy klimatyzacji. Bo paradoksalnie klimy samochodowej powinno używać się nie tylko latem, ale również a nawet przede wszystkim zimą. Pamiętać o tym powinni wszyscy posiadacze samochodów z klimatyzacją – bez względu na jej rodzaj. Chodzi o to, że zimą do ogrzewania samochodu trzeba używać klimatyzacji, a więc wcisnąć odpowiedni przycisk, który ją uruchamia. Bo ogrzewać samochód zimą można również bez włączania układu klimatyzacji i to jest najczęstszym błędem popełnianym przez kierowców. Kolejną kwestią jest odpowiednia konserwacja i serwisowanie klimatyzacji. Zabiegi konserwacyjne powinno się zlecać przynajmniej raz w roku w przypadku samochodów używanych i najpóźniej po dwóch latach od zakupu nowego samochodu. Jedną z najważniejszych czynności serwisowych jest uzupełnienie czynnika chłodniczego. Za nabijanie klimatyzacji w Szczecinie trzeba zapłacić od siedemdziesięciu do stu złotych za sto gram czynnika. Przy czym cena ta dotyczy najnowszego typu gazu, którym nabija się klimatyzacje w samochodach wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilku lat. Poprzedni czynnik do starszych samochodów jest trochę tańszy, ale różnice w cenie pomiędzy nowym gazem a starym nie są zbyt duże. Samo nabijanie to jednak nie wszystko, bo klimatyzację trzeba regularnie czyścić, ozonować i przede wszystkim – odgrzybiać.

Korzystanie z samochodowej klimatyzacji to ogromna przyjemność – szczególnie w naprawdę upalne letnie dni. Z klimy powinno się korzystać również zimą, bo wtedy mamy pewność, że nie popękają nam wężyki i przewody. O klimatyzację każdego rodzaju trzeba odpowiednio zadbać. Jej konserwację i serwisowanie można zlecić w wyspecjalizowanych punktach serwisowych. Kompletne serwisowanie kosztuje około trzystu złotych, ale cena ta uwzględnia zarówno czyszczenie jak i nabicie czynnika chłodniczego.