Opiekunka z podstawowym niemieckim

 

W dzisiejszych czasach podjęcie pracy za granicą nie stwarza większych trudności. Wielu naszych rodaków decyduje się na takie rozwiązanie, by poprawić swoje warunki bytowe i znaleźć dobre, stabilne zatrudnienie z godziwym wynagrodzeniem. Kierunki, które wybierają Polacy, od lat są względnie stałe: do pracy wyjeżdżamy najchętniej za zachodnią granicę, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Podstawowy niemiecki atutem w pracy opiekunki

opiekunka osób starszych niemcy z podstawowym niemieckimDlaczego właśnie te kraje są najpopularniejszymi celami emigracji zarobkowej naszych rodaków? Z pewnością decydujący jest tutaj fakt, że zapotrzebowanie na pracowników z Polski jest w tych państwach największe. Ważne są również kwestie językowe, a Polacy z reguły znają język angielski i niemiecki w stopniu chociażby podstawowym. Dlatego podjęcie pracy w Niemczech czy Wielkiej Brytanii nie jest dla nich problemem. Jeśli chcielibyśmy zatrudnić się za granicą, przykładowo jako opiekunka osób starszych Niemcy z podstawowym niemieckim zatrudnią nas bardzo chętnie. Polskie opiekunki cieszą się tam dużym poważaniem, głównie ze względu na wysokie kwalifikacje i umiejętności. Praca z osobą starszą wymaga bowiem empatii i cierpliwości. Często musimy pomagać takim ludziom nawet w najprostszych codziennych czynnościach, jak jedzenie, ubieranie czy mycie. Nie możemy przy tym zapomnieć, że są to przede wszystkim osoby potrzebujące towarzystwa, pogawędki czy dłuższej rozmowy o życiu. Musimy nauczyć się uważnie słuchać i odczytywać ich potrzeby. Dlatego podstawowa znajomość języka niemieckiego będzie dodatkowym atutem kandydatki na opiekunkę. Jeśli zaś chcemy poszerzyć nasze kompetencje językowe, agencje pośredniczące często organizują specjalne kursy dla przyszłych pracowników. Z pomocą doświadczonych lektorów szybko opanujemy podstawy konwersacji oraz specjalistyczne słownictwo, które przyda nam się w pracy z osobą starszą i niesamodzielną. Przygotowując się do wyjazdu do pracy, warto zebrać również opinie i posłuchać bardziej doświadczonych osób. Możemy się od nich wiele nauczyć i przygotować na sytuacje, które mogą spotkać nas po przyjeździe do Niemiec.

Wyjeżdżając do pracy za granicę, często nie zastanawiamy się, jakie dokładnie czynności będą wchodziły w zakres naszych obowiązków. Tymczasem jest to niezmiernie ważne, gdyż nie każdy może wykonywać wszystkie rodzaje prac. Przykładowo, opiekunka osoby starszej powinna przejść specjalne szkolenie, by umieć wykonywać różne czynności, pomagając niesamodzielnym ludziom w codziennym funkcjonowaniu.