Oświetlenie idealne do kościoła

 

Oświetlenie jest bardzo ważną sprawą. Dobre światło jest nam tak samo niezbędne jak tlen, powietrze czy też jedzenie. Światło wpływa na stan naszego zdrowia. Zarówno jeżeli idzie o nasz stan psychiczny, fizyczny, ale i nasz wzrok. Według przeprowadzonych badań wynika, że niedostateczna ilość światła może prowadzić nawet do depresji i zdecydowanie nasilać nasz słabszy stan ducha. Z kolei jeżeli chodzi o fizyczny aspekt zdrowia, to nie możemy zapomnieć o tym, że przez nasz zły dobór światła możemy uszkodzić sobie znacząco wzrok.

Oświetlenie dobre do każdego kościoła

oświetlenie kościołówDobór światła do domu to dosyć prosta sprawa. Temat ten staje się dużo bardziej skomplikowany w momencie kiedy idzie o oświetlenie kościołów. Światło w budynkach sakralnych jest bardzo ważną sprawą, ale jednocześnie bardzo trudną. Dużo bardziej, aniżeli w tradycyjnych wariantach na swój własny, domowy użytek. Co ciekawe coraz więcej architektów dostrzega tą potrzebę i jednocześnie stara się temu zaradzić. Jednocześnie pomysł ten popierają i sami księża, jak i wierni, którzy chcą w ten sposób niejako zadbać o kościół. Jeżeli idzie o temat oświetlania kościoła to należy spojrzeć na to z dwóch stron. Światło pełni funkcję zarówno użytkową praktyczną, ale i duchową, mentalną. Odpowiedni dobór światła jest po prostu podstawową sprawą. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu wiernym jest zdecydowanie łatwiej skupić się na mszy świętej. Z drugiej strony oświetlenie w kościele pełni funkcję niejako aranżacyjną. Budujemy nim zarówno klimat, ale i dbamy przez to o wizerunek naszego kościoła. Nic więc dziwnego, że jest to tak ważna sprawa. W większości kościołów mamy tradycyjne i bardzo klasyczne obrazy oraz architekturę, dlatego też – dobre oświetlenie może wpływać bardzo korzystnie na wizerunek danego kościoła. Zarówno jeżeli chodzi o oświetlenie zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Obie te perspektywy są niezwykle ważne i bardzo istotne dla naszego odbioru obiektu sakralnego. Podobnie ma się sprawa z tak zwanym oświetleniem ołtarza. Jest to wręcz kluczowe oświetlenie, które znajduje się w centralnym miejscu kościoła. Tutaj skupia się uwaga wszystkich wiernych.

Dlatego, też musi mieć on dostateczne światło. Zarówno po to, aby budować nastrój, ale i po to, aby wierni widzieli dokładnie wszystko to co dzieje się na ołtarzu w chwili wszystkich ważnych uroczystości. Bardzo pomocne są światła poboczne. Coś w rodzaju kinkietów, lamp lub innych rodzaju oświetlenia. Boczne światło tworzy niepowtarzalny klimat. Dzięki temu będzie można zdecydowanie łatwiej się modlić.