Każdy z ans bez wyjątku jest narażony na uzależnienie od alkoholu. Napoje procentowe są bowiem dostępne w każdym sklepie, a ich spożywanie jest akceptowane przez społeczeństwo. U niektórych osób dosyć szybko pojawia się zespół zależności alkoholowej. Na czym polega ta choroba? Przede wszytkim alkoholik traci osobistą kontrolę nad ilością spożywanych trunków, a co za tym idzie, staje się niejako zakładnikiem alkoholu.
Jak wygląda terapia alkoholika na oddziale odwykowym?
W naszym kraju wiele osób sięga po procentowe trunki. Największa popularnością cieszą się piwo i wódka. Alkohol jest spożywany przy każdej okazji. Niektórzy sięgają po procentowe trunki w zaciszu domu, w samotności. U pewnego procenta populacji z czasem wykształca się zależność od alkoholu. Objawia się przede wszytkim odczuwaniem przymusu picia oraz objawami abstynencyjnymi i utratą kontroli. Alkoholizm jest bez wątpienia postępującą chorobą, która z czasem wywołuje coraz poważniejsze skutki. Przede wszytkim niszczy zdrowie osoby pijącej, ale też jej życie uczuciowe. Cierpią na tym relacje rodzinne. Alkoholicy są narażeni na utratę pracy, a zatem również stałych dochodów. Co zrobić, gdy czujemy, że z powodu alkoholu tracimy kontrolę nad naszym życiem? Odpowiedź jest jedna- należy udać się na odwyk alkoholowy. Jest to skuteczna forma pomocy. Ośrodki odwykowe w Polsce maja charakter otwarty, półotwarty lub zamknięty. W przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej zaleca się kilkutygodniowy pobyt w ośrodku zamkniętym. Dzięki profesjonalnej opiece medycznej i psychologicznej proces dochodzenia do zdrowia przebiega o wiele sprawniej. Ośrodki odwykowe pomagają alkoholikom zerwać z nałogiem i zacząć życie w trzeźwości. Warto podkreślić z całą mocą, że można skorzystać z bezpłatnej formy leczenia lub też wybrać prywatny ośrodek odwykowy. Elementem terapii są między innymi treningi relaksacyjne, ćwiczenia zachowań abstynenckich oraz radzenie sobie z sytuacjami stresowymi. Ponadto też pomocna okazuje się rozmowa z innymi alkoholikami, którzy maja za sobą podobne doświadczenia.
Pobyt na oddziale odwykowym z pewnością pomoże chorej osobie z rzuceniem nałogu. Pacjent może liczyć na profesjonalną opiekę ze strony psychologów, terapeutów oraz kadry medycznej. Po odstawieniu alkoholu mogą pojawić się silne objawy zespołu abstynencyjnego. W takim przypadku pacjentowi podawane są różnego rodzaju leki łagodzące nieprzyjemne objawy. Ważne jest również samopoczucie psychiczne oraz panowanie nad trudnymi emocjami.